Nowy numer 31/2022 Archiwum

Stalowa Wola. O kanonizację założyciela

W tym roku Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, czyli popularnie michalici, będzie przeżywać trzy ważne wydarzenia związane z ich założycielem bł. ks. Bronisławem Markiewiczem.

Będą to w kolejności: 180. rocznica jego urodzin, 130. rocznica przyjazdu z Włoch do Polski i rozpoczęcia dzieła wychowania na Podkarpaciu oraz 110. rocznica śmierci.

Do tych wydarzeń cała parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli zaczęła przygotowania już w styczniu. Na początku było to uczestnictwo w nowennie przed świętem bł. ks. Bronisława Markiewicza. Jej uwieńczeniem była uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Grzegorz Kosakowski, michalita pracujący w Miejscu Piastowym.

Stalowa Wola. O kanonizację założyciela

Proboszcz michalickiej parafii w Stalowej Woli ks. Mieczysław Kucel podkreślił, iż podczas tej Eucharystii kapłani i wierni będą się modlić o szybką kanonizację założyciela Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, by przykład jego życia i nauczania "rozlał się na szersze wody powszechnego Kościoła".

Stalowa Wola. O kanonizację założyciela

Ks. Grzegorz Kosakowski w kazaniu nazwał bł. ks. B. Markiewicza prorokiem z Miejsca Piastowego, gdzie znajduje się sanktuarium św. Michała Archanioła.

- Ten prorok właśnie zaprasza nas do osobistej świętości. Ks. Markiewicz nie tylko myślał o świętości, ale żył w ten sposób. Żył tak nie dlatego, iż powołał nasze zgromadzenie i założył wiele instytucji wychowawczych, gdzie przygarniał biedne i opuszczone dzieci, ale dlatego, że jego serce i życie wewnętrzne były święte. W jednym z listów do swoich współpracowników pisał, by się modlili, aby został świętym, bo takich potrzeba wszędzie, a szczególnie Polakom - powiedział ks. Grzegorz.

Stalowa Wola. O kanonizację założyciela

Po Eucharystii wierni adorowali Jezusa Chrystusa przed Najświętszym Sakramentem w ramach wieczoru pt. "Przy sercu Ojca".

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama