Nowy numer 42/2021 Archiwum

Stalowa Wola. W lasowiackim stylu

Noc Bibliotek w lasowiackim stylu zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli.

Jej uczestnicy mogli się na przykład dowiedzieć, co to jest krajka czy bartko.

- Krajka to dekoracyjny wyrób ludowy w postaci wzorzystych pasów bądź wstążek stosowany w strojach do przywiązywania w talii lub naszywany na brzegach spódnic, zapasek lub koszul. W kulturze lasowiackiej takimi krajkami kobiety przepasywały się w talii. Bartko zaś to proste urządzenie tkackie wykonane z cienkich drewnianych listewek - wyjaśnił Tomasz Gotkowski z MBP w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. W lasowiackim stylu

Do tego była jeszcze rodzina gra terenowa  „Czytanie wzmacnia lokalnie - zostań Lasowiakiem”, w której rozwiązując rebusy, łamigłówki i zadania można było zdobyć wiedzę o ludziach zamieszkujących niegdyś tereny wzdłuż Sanu.

Stalowa Wola. W lasowiackim stylu

- Grę ilustrowały fotografie domostw i sprzętów sprzed lat, a wykonane w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Ci, którzy grę ukończyli, otrzymali na pamiątkę zestaw bibliotecznych gadżetów, a każdy, kto zjawił się w bibliotece, pamiątkową przypinkę i zakładkę - dodał pan Tomasz.

Stalowa Wola. W lasowiackim stylu

Na zielonym patio MBP czytelnicy wymalowali kredą lasowiackie serce.

Stalowa Wola. W lasowiackim stylu

- Mamy nadzieję, że dzięki imprezie przybliżyliśmy mieszkańcom miasta kulturę i historię Lasowiaków. To ważne, aby pamiętać o tych, którzy zamieszkiwali Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski, widły Wisły i Sanu. A gdyby ktoś chciał zgłębić wiedzę o Lasowiakach, zapraszamy po stosowną literaturę do naszych placówek  - podsumowała Noc Bibliotek Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama