Wywieźli z Dzikowa piękne wspomnienia, zostawiając w zamian swoje obrazy i litografie.
Dziesięcioro artystek i artystów uczestniczyło w VII Międzynarodowym Sympozjum Artystycznym im. Mariana Ruzamskiego, zorganizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Dzikowie tworzyli, debatowali, prowadzili artystyczne spory wybitni malarze i graficy z Polski oraz Francji, a wśród nich: Anna Baranek du Château, Janusz Lewandowski, Jacek Maślankiewicz, Franciszek Maśluszczak, Józef Panfil, Piotr Rędziniak, Jacek Rykała, Michał Suffczyński, Witold Warzywoda oraz Marek Sak, będący komisarzem sympozjum od pierwszej edycji.
Twórczy tydzień zwieńczył wernisaż prac powstałych podczas sympozjum, które wzbogaciły rozrastającą się z każdym rokiem kolekcję współczesnego malarstwa, stanowiącą kontynuację kolekcjonerskich tradycji rodziny Tarnowskich, dawnych właścicieli Dzikowa.
- Staram się podkreślać, że budujemy nową kolekcję dzikowską, której całość zaprezentujemy w internecie, a w przyszłym roku planujemy wydanie albumu, zawierającego wszystkie prace, powstałe podczas dotychczasowych edycji sympozjum - mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Zadowolenia z efektu pleneru nie krył jego komisarz Marek Sak, podkreślając, że w niezwykle krótkim czasie, zaledwie kilku dni, uczestnicy stworzyli znakomite prace.
Wśród goszczących na wydarzeniu artystów był Janusz Lewandowski z Warszawy, absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego, który przekazał do dzikowskiej kolekcji dwie swoje prace.
- Dzików mnie zachwycił, to bardzo piękne i wyjątkowe miejsce, posiadające wspaniałe zbiory. Wywiozę stąd bardzo miłe wspomnienia, które w mojej wyobraźni będą jeszcze długo, długo tkwić. Bardzo spodobała mi się formuła wydarzenia, czyli sympozjum, będącego rodzajem pleneru poszerzonego o spotkania, prezentacje dorobku artystycznego i dyskusje o szeroko pojętej sztuce - mówił Janusz Lewandowski.
Tadeusz Zych, dyrektor MHMT, dziękując uczestnikom sympozjum za przyjęcie zaproszenia, udział w prezentacjach i ważnych rozmowach, wyraził nadzieję, że staną się w swoich środowiskach swoistymi ambasadorami tarnobrzeskiego muzeum i zechcą powrócić do Zamku Tarnowskich w Dzikowie jeszcze niejeden raz.