Nowy numer 13/2024 Archiwum

Złoty i Brązowy Wilk dla "Hetmana"

Tarnobrzeski "Hetman" zdobył znakomite miejsca w VII edycji Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z Teorii".

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu zajęło 47. w Polsce a 5. miejsce na Podkarpaciu.

W mieście zaś okazało się bezkonkurencyjne. Natomiast podczas dzisiejszej Gali Projektów Społecznych grupa realizująca projekt "#PoznajMy Tarnobrzeg" otrzymała ZłotegoWilka, zaś "przeSANDOmierz" została nagrodzona Brązowym Wilkiem. Wszystko za sprawą grupy aktywnych, ambitnych uczniów i to - co należy podkreślić - uczęszczających do I klas!

Dwa projekty - "#PoznajMy Tarnobrzeg" realizowany przez Kacpra Janczego (lider grupy), Amelię Cibę, Julię Długosiewicz, Grzegorza Rawskiego oraz "przeSANDOmierz" prowadzony przez Natalię Kmuk (liderka grupy), Weronikę Furdynę, Stanisława Hajduka, Macieja Krakowiaka i Macieja Wolaka, pomyślnie przeszły przez cztery etapy VII Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z Teorii", a uczennice i uczniowie tworzący obie drużyny uzyskali tytuł finalistów olimpiady oraz międzynarodowe certyfikaty z zarządzania stworzone przez Project Management Institute (PMI), bardzo cenione podczas rekrutacji na prestiżowe uczelnie polskie i zagraniczne.

- Bardzo chciałabym pochwalić obie grupy. Mimo młodego wieku nasi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i ogromną samodzielnością. Nie siedzieli z założonymi rękami, lecz zależało im, by uczyć się nowych przydatnych umiejętności, poznawać interesujących ludzi, a przede wszystkim mieć wpływ na najbliższe otoczenie, zmieniając je na lepsze. Moja rola miała bardziej charakter akuszerski, wspierałam, dodawałam otuchy w trudniejszych momentach - mówi z uśmiechem Renata Dąbrowska, nauczycielka w „hetmanie” oraz opiekunka obu grup, przygotowujących projekty społeczne na olimpiadę "Zwolnieni z Teorii".

Nauczycielka dodatkowo podkreśla, iż udział w olimpiadzie nauczył uczestników pracy w grupie, która czasami, zwłaszcza w chwilach kryzysowych, kiedy realizacja projektu się nie układała, wymagała zebrania sił, myśli i skłonienia do wspólnego pokonania wszelkich przeszkód. Miał również niebagatelny wpływ na utrzymanie młodzieży, biorącej udział w "Zwolnionych z Teorii", w lepszej kondycji psychicznej.

 - Trzeba zaznaczyć, iż projekty realizowane były w trudnym roku pandemii, z którą musieliśmy się wszyscy zmierzyć. Badania przeprowadzone przez Fundację Zwolnieni z Teorii dotyczące kondycji psychicznej uczniów w widoczny sposób wskazują na wyższy poziom dobrostanu u uczniów realizujących projekty w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie angażowali się społecznie. W badaniu porównywano następujące obszary: poczucie celu życiowego, rozwój osobisty, poziom samodzielności i pozytywne relacje z innymi - dodaje Renata Dąbrowska.

Zarówno sama realizacja obu projektów, wymagająca spotykania się z rówieśnikami, instytucjami, firmami wspierającymi, a także z mediami, pozwalała uczniom w przezwyciężaniu kilkumiesięcznej izolacji, odcięcia od bezpośrednich kontaktów z koleżankami i kolegami z klasy. Na ten fakt zwraca uwagę Natalia Kmuk, liderka zespołu projektowego "przeSANDOmierz".

- Najważniejszą dla mnie korzyścią był kontakt ze wszystkimi osobami, z którymi miałam przyjemność współpracować, czyli moimi koleżankami i kolegami, panem burmistrzem oraz przedstawicielami firm wspierających nas. Nasz projekt "przeSANDOmierz" polegał na wytyczeniu ścieżki edukacyjnej w Sandomierzu. Chodziło o udostępnienie turystom informacji innych, od zawartych w popularnych przewodnikach. Stworzyliśmy tabliczki z kodami QR, które po zeskanowaniu odsyłały do wiadomości zawartych na naszej stronie internetowej. Ze statystyk wynika, iż z naszego projektu skorzystało ponad 30 tysięcy osób - mówi z satysfakcją Natalia Kmuk.

Grupę uczniów wsparły firmy oraz sandomierski samorząd w tym osobiście burmistrz miasta Marcin Marzec, który mocno zachęcał i dopingował młodzież w ich działaniach.

Na zachęcenie do wyjścia z domów stawiał również zespół realizujący projekt "#PoznajMy Tarnobrzeg".

- W tym pandemicznym czasie pracy i nauki zdalnej postanowiliśmy poprzez geocaching zachęcić tarnobrzeżan, by ruszyli w miasto. Jest to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych skrytek. Okazało się, że dotarliśmy do prawie 30 tysięcy odbiorców, którzy zapoznali się z ideą geocachingu i odnaleźli wielu skrytek - opowiada Kacper Janczy, lider zespołu.

Uczniowie „hetmana” po raz pierwszy przystąpili do Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z Teorii" w roku szkolnym 2017/2018, zgłaszając wówczas jeden projekt, ale już w roku 2019/2020 było ich osiem. Niestety pandemia pokrzyżowała młodym ludziom plany i w sumie zrealizować udało się tylko trzy z nich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy