74. rocznica powstania "Orląt" na Podkarpaciu i 21. rocznica działalności Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Orlęta" w Rudniku nad Sanem były okazją do zorganizowania patriotyczno-religijnego spotkania w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
Doktor Bogusław Wójcik, pracownik IPN w Rzeszowie, przypomniał w skrócie historię obu organizacji, skupiając się zwłaszcza na rudnickich orlętach.
- Powstałe w 1947 r. w Rudniku nad Sanem "Orlęta" były największą, zawiązaną po wojnie, nielegalną organizacją w dawnym województwie rzeszowskim. Utworzyło ją kilku uczniów Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem: Stanisław Mandecki, Lesław Popowicz, Władysław Konefał i Kazimierz Dechnik. Rozwijała się szybko i wkrótce liczyła ponad 100 członków w wieku od 16 do 25. Oddziały "Orląt" powstały także w Nisku, Stalowej Woli, Łańcucie, Rzeszowie, Brzozowie oraz Biłgoraju - powiedział dr Wójcik.
Każdy wstępujący do organizacji składał przysięgę następującej treści: "Wobec Boga i Królowej Jasnogórskiej przysięgam na wszystko, co najświętsze, że nigdy ani słowem, ani nawet nieopatrznym ruchem nie zdradzę, że miałem jakąkolwiek styczność z organizacją Orląt. Wolę raczej ponieść śmierć męczeńską, wolę zginąć w najokrutniejszych katuszach, niż wypowiedzieć jakiś pseudonim, zdradzić czyjeś nazwisko. Błogosław mnie w tym postanowieniu Boże Wszechmogący, przed którego sądem stanę w godzinę mej śmierci.”
- Likwidacja „Orląt” rozpoczęła się w Łańcucie w październiku w 1947 roku. Młodzież z tego ugrupowania działała do 1951 r. Jego członkowie, na przykład Władysław i Franciszek Dybka, przez kilka lat przebywali w więzieniach - dodała Anita Gietka ze Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Rudnickie Orlęta".
W programie uroczystości był także krótki program artystyczny w wykonaniu grupy „Małych Orląt” z przedszkola w Pysznicy. Wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz wręczył zaś książki dla uczestników konkursu plastycznego pt. „Biały Orle Nasz”.
Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Orlęta” pod czujnym okiem Anity Gietki.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa pt. „Biały Orle Nasz”.