Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jezioro Tarnobrzeskie. Ulice i ścieżki gotowe

Inwestycja związana z budową i przebudową ulic z ciągami pieszo-rowerowymi nad Jeziorem Tarnobrzeskim oficjalnie odebrana.

Jak zaznaczył obecny na oficjalnym odbiorze inwestycji prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, jest to pierwsza część prac związanych z budową infrastruktury drogowej nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Na przebudowę czeka jeszcze droga opaskowa, biegnąca wzdłuż wschodniego brzegu akwenu.

- Kończy się inwestycja wyczekiwana przez tarnobrzeżan, i nie tylko nich, i to jedna z ważniejszych w naszym mieście. Pragnę jednak zaznaczyć, iż kończy się pierwszy etap prac nad jeziorem. Dzisiaj jesteśmy świadkami odbioru technicznego części związanej z infrastrukturą drogą, czyli wyremontowanymi ulicami Plażową i Żeglarską z ciągami pieszo-rowerowymi oraz nowoczesnym oświetleniem. To wszystko przekazujemy mieszkańcom - mówił prezydent Dariusz Bożek. - Dzięki tej inwestycji Jezioro Tarnobrzeskie zaczyna wyglądać zupełnie inaczej, że faktycznie zaczyna być perełką turystyczną nie tylko na Podkarpaciu. Można zacząć mówić o Tarnobrzegu, jako miejscu sympatycznego wypoczynku, oferującego wiele atrakcji dla turystów przyjeżdżających tutaj z różnych stron Polski. Odbierane dzisiaj inwestycje dobitnie ukazują znaczącą zmianę jakościową, jaka zaszła nad jeziorem.

Jezioro Tarnobrzeskie. Ulice i ścieżki gotowe   Ulice i ciągi pieszo-rowerowe powstały od podstaw. Marta Woynarowska /Foto Gość

Włodarz miasta zapowiedział także, iż w najbliższych dniach nastąpi odbiór pozostałych inwestycji związanych z infrastruktura turystyczną, czyli punktów gastronomicznych, toalet, przebieralni oraz małej architektury. Dodał, iż miasto czyni starania o powiększenie liczby miejsc parkingowych nad jeziorem - obecnie jest ich dwa tysiące - a także o powstanie takiej infrastruktury, jak odbierana dzisiaj, nad całym zbiornikiem.

- Jak wiadomo, nie od razu Kraków zbudowano. Wszystko wymaga czasu i pieniędzy. I o te pieniądze staramy się i mam nadzieję, że zakończą się sukcesem - dodał D. Bożek.

Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Barbara Trzeciak podziękowała przedstawicielom wykonawcy robót - Ryszardowi Hadale, prezesowi zarządu PBI Infrastruktura oraz kierownikowi budowy Łukaszowi Machowskiemu za doskonałą współpracę oraz wywiązanie się ustalonych terminów, co pozwala oddać jezioro i teren nad nim we władanie wypoczywających jeszcze przed sezonem turystycznym.

Jezioro Tarnobrzeskie. Ulice i ścieżki gotowe   PBI wybudowała 4,5 kilometra ulic. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Było to trudne i duże zadanie o wysokiej wartości, gdyż opiewało na ponad 15,5 miliona złotych, z czego ponad 9 milionów to pozyskane przez samorząd dofinansowanie z różnych źródeł. Powstały ulice Plażowa i Żeglarska o długości 4,5 kilometra z chodnikami dla pieszymi oraz ścieżkami rowerowymi i to powstały od podstaw. Kostka, którą zostały wyłożone chodniki została wybrana w kolorze piaskowym, by pod względem estetycznym korespondowała z plażami - mówiła o szczegółach inwestycji Barbara Trzeciak.

Podziękowania padły również ze strony przedstawicieli wykonawcy, czyli firmy PBI, którą reprezentowali Ryszard Hadała, prezes zarządu PBI Infrastruktura oraz kierownik budowy Łukasz Machowski.

Ryszard Hadała zaznaczył, iż to inwestycja nad Jeziorem Tarnobrzeskim była kolejną, jaką PBI prowadziło w Tarnobrzegu i wyraził nadzieję, że nie ostatnia.

Kierownik budowy natomiast wyjaśnił, iż problemy, jakie pojawiły się w trakcie robót, zostały kompleksowo rozwiązane.

Roboty przeprowadzone przez PBI objęły budowę ulic Plażowej na długości ponad 2,5 kilometra oraz Żeglarskiej na odcinku bez mała 2 kilometrów. Prace polegały na wykonaniu podbudowy i nawierzchni jezdni, budowie chodników i ścieżek rowerowych, zjazdów, oświetlenia drogi, odwodnienia, budowie kanału technologicznego, kanalizacji deszczowej i urządzeń odwadniających oraz powstaniu zbiornika odparowującego. Inwestycja rozpoczęła się 1 kwietnia ubiegłego roku.

Zadanie współfinansowane było m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr V „Infrastruktura komunikacyjna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy