Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy ogłosił konkurs na najładniejszą pisankę.
By jednak nie było tak łatwo, pisanka musi spełniać podstawowy wymóg, ma być wykonana z zachowaniem tradycyjnych metod. Żadnych naklejek, sztucznych ozdób lub barwienia z zastosowanie sztucznych środków.
- Stawiamy mocno na tradycję, dlatego przy wykonaniu pisanki należy zastosować metody zdobnicze, jakimi posługiwano się dawniej, czyli barwienie ugotowanego jajka w naturalnych wywarach, a następnie nanoszenie wzorów techniką zwaną „drapanką”. Chcemy bowiem podtrzymywać i propagować nasze lokalne tradycje i zwyczaje. Stąd też pomysł na prawdziwą pisankę, nie zaś kupioną sztuczną wydmuszkę udekorowaną różnymi ozdobami. Poza tym nie chcieliśmy iść na coś łatwego, jak np. konkurs na rysunek o tematyce wielkanocnej czy też projekt kartki świątecznej. Wykonanie tradycyjnej pisanki wymaga jednak nieco większego zaangażowania i wkładu pracy - zauważa Krzysztof Pitra, dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy.
Pierwsze pisanki już w płynęły na konkurs, więc jest nadzieja, że mimo trudnej sytuacji spowodowanej przez zaostrzającą się pandemię, nie zabraknie chętnych do udziału w nim, do czego zachęca młodych mieszkańców gminy także burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska. Konkurs adresowany jest bowiem do uczniów szkół podstawowych.
Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-3, klas 4-6 oraz klas 7-8
Komisja konkursowa będzie brać pod uwagę przede wszystkim zachowanie tradycyjnych technik, motywów i kolorystyki, precyzję i dokładność wykonania oraz wkład pracy, walory artystyczne, a także kreatywność uczestnika stosownie do wieku.
Pisanki można przynosić na konkurs do 26 marca, rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników przewidziane jest na 30 marca.
Wszystkie zgłoszone prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie.
Szczegóły dotyczące konkursu i jego regulaminu można znaleźć na stronie MGOKiS (TUTAJ)