Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza do poznawania ludowych zwyczajów i obrzędów przedstawionych w bajkowej odsłonie "Etnoilustracji".
Etnoilustracje to zbiór bajkowych scen, które zachwycą każdego. Projekt w unikalny sposób przybliża wątki związane z rodzimą tradycją. Prace łączą motywy graficzne inspirowane wzornictwem ludowym z humorystycznymi gadkami. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne dla niemal każdej małej społeczności. Bajkowe sceny, choć nawiązują do dawnej obrzędowości i obyczajowości, wciąż są aktualne. Odwołują się do źródeł etnograficznych, obiektów i opowieści ludzi, którzy wciąż kultywują swoje tradycje lub są z nimi silnie związani - wyjaśnia Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Wystawa pt. „Etnoilustracje - między światami” powstała we współpracy z działem etnograficznym Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Jej bohaterami są lokalni rzemieślnicy oraz twórcy ludowi.
Zwiedzający będą mogli poznać sylwetki takich podkarpackich twórców: Jan Puk, Marii Kozłowa, Anna Rzeszut, Henryk Kurzyna czy Bronisław Gap.
- Oprócz wytworów rękodzielniczych, ważnymi eksponatami będą tutaj również surowce naturalne, które posłużyły im do wykonania użytkowych przedmiotów. To między innymi drewno, wiklina, glina czy zboże, które jest głównym elementem wystawy. Dzięki zasobom Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli widzowie będą mogli poznać różne aspekty związane z wiosenną, lokalną obrzędowością i obyczajowością - dodaje pani Magdalena.
Wystawę zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Jej kuratorem jest Monika Michaluk, a o merytoryczną opiekę zadbały Elżbieta Skromak i Beata Trybuła.
Honorowy patronat nad wystawą, którą będzie można zwiedzić w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego od 14 marca do 13 czerwca br., sprawuje Instytut im. Oskara Kolberga, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Narodowe Centrum Kultury