Janów Lubelski. 380. rocznica nadania praw miejskich

21 lipca 1640 r. Janów Lubelski, dzięki przywilejowi lokacyjnemu wystawionemu przez króla Władysława IV, stał się miastem.

Otrzymał herb przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę oraz przywilej organizowania ośmiu jarmarków w roku i targi w poniedziałki.

I choć niestety pandemia koronawirusa zniweczyła huczne świętowanie jubileuszu, nie oznacza to, że władze samorządowe o nim zapomniały. Jeszcze przed wybuchem epidemii, w styczniu Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim zorganizowało wystawę „W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej”. Odbył się także koncert Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Igora Pylatyuka.

Tyle na żywo. Potem wspominanie tego, co najlepsze w Janowie, przeniosło się do wirtualnego świata. Tam publikowana jest historia miasta w odcinkach, ciekawostki, zaskakujące fakty, archiwalne zdjęcia oraz pokazywani są słynni janowiacy.

- „W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej” to ekspozycja pokazująca szesnaście portretów postaci z różnych epok, narysowanych przez mieszkankę Janowa Lubelskiego Olgę Krzysztoń. Wystawa przedstawia ludzi związanych z miastem i jego okolicami. Jedni przyszli tu na świat, inni wybrali to miejsce do życia, a jeszcze innych na krótką chwilę zesłał tu los. Są wśród nich ludzie władzy, wojskowi, duchowni, przedstawiciele różnych zawodów - mówi Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, gdzie portrety te można zobaczyć.


Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (nr 29 na 19 lipca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..