Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świątynia - symbol Ostrowca - przechodzi konieczny i kosztowny remont

W pierwszym etapie remontu Kolegiaty Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie odnowiona elewacja wieży. Całość kosztów wynoszących 150 tyś. zł pokryje z własnych środków parafia.

Ostrowiecka kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła to jeden  z najstarszych zabytków naszego miasta. Jest jego symbolem. Tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia w nowożytnej historii miasta, jak obecność Wizytatora Apostolskiego Achillesa Ratti, późniejszego papieża Piusa XI. Kościół jest budowlą zabytkową i nieustannie potrzebuje prac konserwatorskich. Jakiś czas temu została wykonana wymiana pokrycia dachu. Teraz podejmujemy kolejne prace. Konieczna jest renowacja i odnowienie całej elewacji świątyni, ale ze względu na brak środków, remont podzieliliśmy na etapy - poinformował ks. prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii.

W pierwszym etapie ekipy budowlane zajęły się wieżą, która stwarzała największe zagrożenie. - Co jakiś czas, z wieży odpadały kawałki tynku, więc żeby nikomu nic się nie stało remont zaczęliśmy właśnie od niej - dodaje proboszcz. Obecnie trwają prace nad usuwaniem starych tynków, w miejsce których kładzione są nowe.

Świątynia - symbol Ostrowca - przechodzi konieczny i kosztowny remont   Prace konserwacyjne. LokalnaTv

Prace są bardzo kosztowne. - Remont wieży wyniesie ponad 150 tyś. złotych. Całość środków pochodzi z ofiar parafian. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnych dofinansowań - dodaje ks. Jan Sarwa. Remont nadzoruje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Podjęte prace z zaciekawieniem obserwują mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Znajdująca się na wzgórzu kolegiata to najbardziej rozpoznawalna budowla miasta, jego symbol i wizytówka. - Prace nie są łatwe, choć dla mieszkańców bardzo widowiskowe, ponieważ zatrudniona ekipa pracuje na wysokości 40 metrów, z użyciem specjalnego wysięgnika. Mimo to nasza świątynia cały czas jest otwarta dla wiernych. Tak prowadzimy remont, aby nie przeszkadzał on w odprawianych nabożeństwach i Mszach świętych - podsumowuje ks. Jan Sarwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama