O nowych wyzwaniach sandomierskich policjantów w czasie epidemii i planach na realizację zadań policji z insp. Ryszardem Komańskim, nowym Komendantem Powiatowym Policji w Sandomierzu rozmawia ks. Tomasz Lis.
Ks. Tomasz Lis: To już trzeci powiat, w którym będzie pełnił pan odpowiedzialne stanowisko w strukturach policji.
Insp. Ryszard Komański: Moją służbę w Policji Państwowej rozpocząłem w 1992 r. i każde stanowisko, które mi powierzano, dawało możliwości zdobywania doświadczenia i doskonalenia własnych umiejętności. Najpierw był to pion prewencji w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, potem pracowałem w logistyce, czyli w zespole kadrowo-szkoleniowym KSP w Warszawie. W 1998 r. po ukończeniu Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i zawarciu związku małżeńskiego przeniosłem się do Staszowa, gdzie dostałem angaż w Powiatowej Komendzie Policji. Tam pełniłem służbę w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego, a później awansowałem na zastępcę komendanta powiatowego. Kolejnym zadaniem, które mi powierzono, było kierowanie Komendą Powiatową Policji w Opatowie. Teraz przede mną kolejne wyzwanie, które podejmuję z dużą odpowiedzialnością.
Czas epidemii przyniósł policjantom nowe wyzwania.
Wraz z pojawieniem się epidemii koronawirusa policja otrzymała zadanie wsparcie instytucji i władz w walce z zagrożeniami, jakie wynikają z zagrożenia epidemiologicznego. Od samego początku epidemii sandomierscy policjanci odwiedzają osoby przebywające na kwarantannie. Te działania nie ograniczają się jedynie do kontroli, czy dana osoba przestrzega zasad kwarantanny, ale funkcjonariusze mają za zadanie dopytać, czy osoby te mają zapewnione podstawowe potrzeby. Jesteśmy do dyspozycji mieszkańców, aby nieść pomoc tym osobom w razie potrzeby i wspierać instytucje pomocy społecznej. Drugi obszar działania to kontrola osób, które wraz z luzowaniem przepisów epidemiologicznych będą przybywały do naszego pięknego miasta w celach turystycznych. Naszym zadaniem jest przypominanie o aktualnych zasadach, jakie wskazane są przez służby sanitarne. Nie chodzi tutaj o karanie za ich nieprzestrzeganie, ale egzekwowanie ich przestrzegania dla naszego dobra wspólnego.
Jakie najbliższe zadania stoją przed panem na nowym stanowisku?
Jednym z głównych zadań administracyjnych jest dokończenie inwestycji rozbudowy budynku komendy w Sandomierzu. Zakończenie prac jest planowane na jesień tego roku i na chwilę obecną realizacja tego zadania nie jest zagrożona. Kolejne wyzwanie to odnowienie bazy samochodowej. Szczególnie chodzi o Wydział Ruchu Drogowego. Nasze wozy z wideorejestratorami są już wyeksploatowane i potrzeba odnowienia tej floty. Jednak te plany chyba muszą być przeniesione na przyszły rok. Kolejne zadania to prewencja na wielu odcinkach policyjnych działań: od przestępczości i wykroczeń przeciwko mieniu, przez działania prewencyjne wśród młodzieży odnośnie do środków odurzających i dopalaczy czy działania prewencyjne na drogach. Głównym zadaniem policji jest dać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom i wspólnie z moimi policjantami będziemy dokładać starań, aby mieszkańcy powiatu czuli się każdego dnia bezpiecznie.
Czy powiat sandomierski ma swoją jakąś specyfikę pod względem pracy policji?
Podobnie jak w innych rejonach, możemy i tutaj obserwować pewną cykliczność przestępstw. Ważne, aby wzmocnić etap wykrywaczy. Nie wystarczy przyjąć zgłoszenie o przestępstwie. Naszym zadaniem jest ustalenie sprawcy i postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości. To najlepsza forma prewencji, gdy sprawca ponosi odpowiedzialność za swoje czyny, dotyczy to zarówno przestępstw przeciwko mieniu i życiu oraz tych, których dopuszczają się nieodpowiedzialni kierowcy na drogach. Dużym wyzwaniem jest także zapewnienie bezpieczeństwa podczas sezonu turystycznego. Dodatkowym symbolicznym zadaniem, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie, jest upamiętnienie jednego z policjantów z czasów międzywojennych ubiegłego wieku, który zginął na służbie z rąk bandytów. Został zlokalizowany jego grób na cmentarzu katedralnym, a teraz chcemy ustawić na jego mogile obelisk upamiętniający jego bohaterską i oddaną postawę w obronie bezpieczeństwa społecznego.
Dziękuję za rozmowę.