Nowy numer 48/2020 Archiwum

W Tarnobrzegu wprowadzają środki ostrożności

Od jutra do odwołania zamknięte będą wszystkie instytucje kultury, sportu oraz szkoły średnie.

W poniedziałek dołączą do nich żłobki, przedszkola oraz szkoły podstawowe, a także oba domy dziennego pobytu. Taką decyzję podjął dzisiaj prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

- Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Nie ulegajmy panice. W Tarnobrzegu na chwilę obecną nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na COVID-19. Natomiast powinniśmy działać zapobiegawczo. Stąd nasze decyzje, pokrywające się z rządowymi. Niemniej dzisiaj postanowiliśmy zrobić jeden krok do przodu, który - mamy nadzieję - uchroni nas przed konsekwencjami - mówił na konferencji prasowej prezydent Dariusz Bożek. Uczestniczyli w niej także dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Liliana Lewińska, komendant Straży Miejskiej Robert Kędziora, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Tomasz Krawczuk oraz zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Przemysław Rawski.

Od poniedziałku zostaną zamknięte aż do odwołania wszystkie szkoły, żłobki i przedszkola, zarówno publiczne, jak i społeczne, prywatne. Od jutra natomiast decyzja ta dotyczyć będzie szkół średnich. W czwartek i piątek żłobki, przedszkola i podstawówki zapewniają zajęcia opiekuńcze, czyli w przypadku szkół dzieci będą mogły przebywać w świetlicach. Decyzja ta podyktowana jest ułatwieniem rodzicom znalezienia opieki na czas zamknięcia placówek. Ponieważ kwestia ta nie dotyczy uczniów liceów i techników, stąd zarządzenie o ich zamknięciu od jutra. Jak podkreślił prezydent, podyktowane jest ono także dodatkowym powodem.

- Większość uczniów szkół średnich pochodzi z ościennych lub dalszych miejscowości i codziennie zmuszona jest korzystać z transportu publicznego. Chciałbym jednocześnie zaapelować do rodziców i młodzieży, że czas zamknięcia szkoły nie oznacza biegania do koleżanek, kolegów, spotkań towarzyskich, przesiadywania w klubach, kawiarniach itd., itd. Siedźcie, drodzy młodzi przyjaciele, w domu. Niektórzy zaś niech wykorzystają ten czas do przygotowania się do ważnych życiowych egzaminów - apelował Dariusz Bożek. - Od jutra zamykamy biblioteki z filiami, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Tarnobrzeski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, włącznie z basenem oraz Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000. Im mniej będziemy się przemieszczali i przebywali w większych grupach, tym bardziej zapewnimy sobie bezpieczeństwo - podkreślił prezydent miasta.

Od poniedziałku zamknięte zostaną Dom Dziennego Pobytu oraz Dzienny Dom Senior+. Podyktowane to jest zaleceniami i informacjami, iż seniorzy są grupą najbardziej narażoną na zarażenie koronawirusem, które w ich przypadku niesie duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

W trosce o osoby starsze, zwłaszcza samotne, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w przyszłym tygodniu uruchomi specjalny numer telefonu alarmowego, pod który będzie można zgłaszać prośby o pomoc w sprawunkach. W przedsięwzięcie to zaangażowane zostaną Ochotnicze Straże Pożarne. Telefon, co podkreślili Liliana Lewińska oraz prezydent, będzie przeznaczony dla osób zdrowych, które jednak z obawy przed zarażeniem nie zechcą opuszczać swoich domów, a będą potrzebować produktów spożywczych czy innych pilnie potrzebnych.

Przygotowany został specjalny informator, który niebawem trafi do seniorów.

Zostały odwołane wszystkie imprezy i wydarzenia organizowane przez urząd (w tym spotkania osiedlowe) i podległe mu instytucje. Prezydent zaapelował do różnych podmiotów, by poszły w ślady miasta i również zrezygnowały w tym szczególnym czasie z przeprowadzania jakichkolwiek imprez. Zawody sportowe zaś, jeżeli już miałyby się odbyć, to bez udziału publiczności.

Ograniczona zostanie także praca urzędu miasta, przede wszystkim zaś biuro obsługi interesanta.

- Proszę mieszkańców, by - jeżeli nie jest to konieczne - nie przychodzili do urzędu - apelował prezydent. - Zachęcam do odłożenia terminu lub do kontaktu telefonicznego. Apeluję o rozsądek i spokojne oraz odpowiedzialne podejście do tego niełatwego czasu - podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama