Nowy numer 48/2020 Archiwum

Świętokrzyskie zabytki wsparte przez ministerialne fundusze

Sześć projektów z powiatów sandomierskiego i opatowskiego otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę i renowację zabytków.

O przyznanych funduszach poinformowali świętokrzyscy parlamentarzyści: poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek oraz senator Jarosław Rusiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sandomierzu. 

- Chcemy przekazać bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców naszego regionu. Po raz kolejny pan wicepremier Piotr Gliński w ramach programu ochrony zabytków przyznał środki na ratowanie zabytków województwa świętokrzyskiego. Jeśli chodzi o dwa powiaty: sandomierski i opatowski, została przyznana na zabytki sakralne, jak i świeckie, kwota prawie półtora miliona złotych – poinformował poseł Marek Kwitek.

Poseł Krzysztof Lipiec poinformował, że  ministerstwo kultury dla województwa świętokrzyskiego przyznało w tym roku prawie 3,8 mln zł na remont zabytków sakralnych i świeckich. 40 proc. z tej puli trafia do powiatu sandomierskiego i opatowskiego.

- Sandomierz jest dowodem na to, że polskiemu rządowi zależy na tym, aby przywrócić blask tym miastom i obiektom, które miały ogromne znaczenie dla życia obywateli - dodał poseł Krzysztof Lipiec.

Senator Jarosław Rusiecki stwierdził, że dbałość o zabytki jest parlamentarną powinnością.

- To jest nasza tożsamość i nasza historia. Kultura chrześcijańska jest fundamentem naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Takie miejsca jak Sandomierz, św. Katarzyna i inne miejsca z listy ministerialnej, są na to dowodem - powiedział senator.

Środki w powiecie sandomierskim i opatowskim trafią na renowację następujących obiektów:
- Collegium Gostomianum w Sandomierzu na remont elewacji - 600 tys. zł.

- Parafia św. Floriana w Koprzywnicy na remont konserwatorski zespołu pocysterskiego - 270 tys. zł.
- Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu na konserwację 6 rękopisów - 190 tys. zł

- Rektorat Najświętszej Maryi Panny w Klimontowie na remont konserwatorski klasztoru podominikańskiego - 180 tys. zł

- Klasztor oo. Dominikanów św. Jakuba w Sandomierzu na kontynuację zabezpieczenia i konserwację Piwnicy Romańskiej - 120 tys. zł
- Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie na remont elewacji barokowego kościoła - 90 tys. zł.

Ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej, podkreślił znaczenie otrzymanego dofinansowania, które pozwoli na renowację bardzo cennych zabytków piśmiennictwa. - Zadanie, którym objęto dofinansowanie, dotyczy konserwacji rękopisów, które wytworzone zostały w okresie od XV do XVIII w. Dzięki środkom ministerialnym pracom konserwacyjnym poddane zostaną cztery rękopisy, które swoją tematyką obejmują kwestie teologiczne, m.in. rozważania św. Alberta Wielkiego, fragmenty Pisma Świętego czy zbiory modlitw. Ich dużą wartość stanowi nie tylko sama treść, ale również sposób zapisu, m.in. poprzez ozdobne inicjały. Tym samym zadanie to przyczyni się do dalszego ratowania zabytków kultury polskiej, które przechowywane są przez Bibliotekę Diecezjalną w Sandomierzu. Działania podjęte w ramach dofinansowanego zadania będą miały charakter konserwacji pełnej. Po przeprowadzonej konserwacji możliwe będzie udostępnienie wspomnianych zabytków piśmienniczych szerszemu gronu odbiorców, m.in. poprzez działalność wystawienniczą – poinformował ks. Piotr Tylec.

Świętokrzyskie zabytki wsparte przez ministerialne fundusze   Świętokrzyscy parlamentarzyści o dofinansowaniu ochrony zabytków. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama