W pierwszy piątek Wielkiego Postu tradycyjnie wierni z tarnobrzeskich parafii uczestniczyli w nabożeństwie Gwiaździstej Drogi Krzyżowej.
W kilku grupach, które wyszły po wieczornych Mszach św. z kościołów: Chrystusa Króla, św. Barbary, ojców dominikanów, Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozważali kolejne stacje męki Pańskiej, by w ostatniej, czternastej, przy figurze Serca Pana Jezusa wspólnie pochylić się nad cierpieniem Chrystusa.
- Tutaj, w tym jakże ważnym dla naszego miasta miejscu, chcemy prosić, aby rozpoczęty Wielki Post był dla nas czasem błogosławionym. Dzisiaj odprawialiśmy także modlitwy wynagradzające za grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich. Chcemy prosić Pana Boga o przebaczenie za wszystkich oprawców, zarówno duchownych, jak i świeckich, którzy skrzywdzili niewinne dzieci. Pan Jezus mówi, że lepiej by było kamień młyński uwiązać u szyi i rzucić w morze, aniżeli skrzywdzić niewinne dziecko, wchodzące w świat, pragnące się rozwijać. W tej Drodze Krzyżowej modliliśmy się także w intencji zniewolonych wszelkimi nałogami, zwłaszcza alkoholizmem, z powodu którego upadli na swojej drodze życiowej. Dobremu Bogu polecamy również ich rodziny, cierpiące z powodu nałogu jednego ze swoich członków - powiedział ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. MBNP, gdzie stoi figura Najświętszego Serca, przy której w 1997 r. władze Tarnobrzega dokonały aktu intronizacji Chrystusa Króla.
Modlitwę przebłagalną za grzechy płynące z nałogów oraz wykorzystywania nieletnich poprowadził ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego.
Modlitwę przebłagalną poprowadził ks. dziekan Adam Marek. Marta Woynarowska /Foto Gość- Panie Jezu, nasz Królu! Kolejny raz stajemy przy figurze upamiętniającej akt intronizacji Twojego Najświętszego Serca w naszym mieście. Chcemy sobie uświadomić nieustanne zagrożenia, jakie niszczą nasze oddanie się Tobie i Twoje królowanie w naszych sercach. Zdajemy sobie sprawę, że nie wolno nam lekceważyć zagrożeń powodujących utratę naszej wiary. A takim jest niewątpliwie zniewolenie grzechami, nałogami, w tym narkomanią i alkoholizmem - mówił ks. Marek. - Nie mamy więc wątpliwości, że do Twojego królowania potrzeba nam mocy wiary, popartej świadectwem życia w trzeźwości. W duchu tej wiary, patrząc na Twoje przebite Serce, i w duchu zadośćuczynienia uczestnictwem w dzisiejszej Drodze Krzyżowej wołamy do Ciebie: przepraszamy Cię, Panie!
Po modlitwie, zakończonej odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, wszyscy kapłani udzielili uczestniczącym w nabożeństwie i całemu miastu błogosławieństwa na dobre i głębokie przeżycie Wielkiego Postu.