W Sandomierzu złożono kwiaty na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej. Wieczorem zaplanowana jest Msza św. w kościele św. Józefa za poległych.
Na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu odbyła się w czwartek, 14 lutego uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Sandomierskie obchody rocznicowe zorganizowało miejscowe koło Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Urząd i Rada Miasta. W samo południe na cmentarzu katedralnym, przy mogile poległych żołnierzy Armii Krajowej zebrały się poczty sztandarowe, młodzież, kombatanci, przedstawiciele władz i służb mundurowych.
Wydarzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, następnie modlitwę za poległych odmówił ksiądz Jerzy Dąbek, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Józefa w Sandomierzu.
- Działania Armii krajowej to także te na terenie Sandomierszczyzny, które rozegrały się w szeregach 1 batalionu Armii Krajowej Sandomierz pod dowództwem kapitana Swojaka. Kwiat sandomierskiej młodzieży służący w strukturze Armii Krajowej odbył bohaterską walkę pod Pielaszowem-Wesołówka. Wielu młodych poniosło bohaterską śmierć w imię zasad jakie przyświecały tej formacji - mówił Marcin Marzec, Burmistrz Sandomierza.
Marcin Marzec, Burmistrz Sandomierza.Pan Janusz Jakubowski, prezes koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sandomierzy, swoim przemówieniu przytoczył burzliwą historię Armii Krajowej, zarówno podczas II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu, kiedy doświadczyła represji satelickiego rządu Polski ludowej kierowanego z Moskwy. Odczytał także wiersz Zbigniewa Kabaty, nawiązujący do działań AK-owców wymierzonych w niemieckiego okupanta.
Ppłk. Arkadiusz Nenutil, dowódca 102 batalionu WOT w Sandomierzu. Ppłk Artur Gołębiowski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sandomierzu.Następnie złożono wieńce i zapalono znicze na grobie żołnierzy Armii Krajowej. Zwieńczeniem uroczystości było odegranie utworu „Śpij kolego” przez trębacza z Sandomierskiej Orkiestry Dętej.