Wystarczy zapłacić tylko za nici i prąd i będzie można cieszyć się haftem lasowiackim zdobiącym odzież.
Fundacja Artystyczna GA MON z Tarnobrzega rusza z kampanią crowdfundingową, czyli społeczną zbiórką pieniędzy na zakup przemysłowej hafciarki.
- Kampania będzie prowadzona na platformie PolakPotrafi.pl od 31 stycznia, gdzie każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę na zakup nowoczesnej hafciarki 3D z najnowszymi parametrami, której koszt to 25 tysięcy złotych. Dlaczego zależy na nam na tym urządzeniu? Z prostego powodu, chcemy prowadzić jeszcze szerszą promocję kultury i tradycji lasowiackich, a jednym ze sposobów jest popularyzacja haftów typowych dla Lasowiaków. Coraz więcej osób zgłasza chęć ozdobienia swojej odzieży słynnym lasowiackim sercem, albo wzorami kwiatowymi, charakterystycznymi dla tej grupy etnograficznej. Mamy również dużo zamówień od lokalnych kół gospodyń wiejskich, które chcą sprawić sobie stroje ludowe - wyjaśnia Justyna Wesołowska-Gamoń, prezes fundacji, projektantka mody i stylistka.
Jej projekty sukien z motywami lasowiackimi wzbudziły niemały entuzjazm i zainteresowanie. Podobnie było z kolekcją haftowanych koszul damskich i męskich, które natychmiast się rozeszły. Jednymi z pierwszych ich nabywców byli prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. Niestety ręczny haft nie należy do tanich, nie każdy może sobie pozwolić na nieco kosztowny wydatek. Stąd pomysł, by zakupić przemysłową hafciarkę, dzięki której szybciej i znacznie taniej będzie można wykonywać lasowiackie i inne niciane ornamenty. Dlatego też kampanii towarzyszy wszystko wyjaśniające hasło „Serce za złotówki nie za stówki”, odwołujące się do wzoru serca rozpropagowanego przez śp. Annę Rzeszut, współzałożycielkę i wieloletnią członkinię Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.
- Za niewielkie pieniądze, kwestia jedynie kosztu nici i prądu, każdy będzie mógł ozdobić dowolną rzecz, koszulę, sukienkę, bluzę, plecak, torbę lasowiackim wzorem. Dzięki temu tradycja Lasowiaków będzie bardziej dostępna. W finale projektu przewidziany jest pokaz odzieży inspirowanej wzorami dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej, z udziałem dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów w Ulanowie na flisackich tratwach - mówi prezes Fundacji GA MON.
W promocję kampanii zaangażowało się liczne grono osób, w którym nie mogło zabraknąć pań z baranowskiego Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki.
Kampania prowadzona jest przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach projektu ARTISTIC, będącego częścią programu Interreg Central Europe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.