Tauron Wytwarzanie zaprosił lokalne media na wycieczkę po elektrowni.
Spółka chciała pokazać, jak zmienia się jej oblicze, jak nowe zastępuje stare. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego filmu pokazującego historię elektrowni, która powstała z myślą o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tym Zakładów Południowych w Stalowej Woli.
Elektrownia oddana została do użytku 1 maja 1939 roku i była jedną z największych inwestycji energetycznych w międzywojennej Polsce. Miała moc 40 MW i kosztowała 14 mln złotych. 25 czerwca tego samego roku obiekt poświęcił biskup przemyski Wojciech Tomaka.
- Obecnie elektrownia ma trzy jednostki wytwórcze, które produkują energię elektryczną i ciepło: dwa bloki węglowe o mocy 120 MW i blok biomasy o mocy 20 MW. Zatrudniamy 220 pracowników - powiedział Daniel Karkoszka, dyrektor oddziału Tauron Wytwarzanie w Stalowej Woli.
Do końca 2020 roku węglowe bloki zostaną jednak wyłączone z eksploatacji. Stanie się tak, ponieważ nie spełniają wymagań środowiskowych Unii Europejskiej. Zastąpi je nowoczesny, będący już na ukończeniu, blok gazowo-parowy o mocy 450 MW.
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.