W Tarnobrzegu została otwarta bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego dla dzieci i dorosłych.
Pomysł na utworzenie wypożyczalni zrodził się z doświadczeń pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do których napływały sygnały, wnioski od osób potrzebujących sprzętu wspomagającego ich funkcjonowanie.
Podczas oficjalnego otwarcia punktu, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podkreślił, jego ogromną wagę dla mieszkańców miasta, wymagających specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego, a których nie stać na jego zakup.
- Wypożyczalnia stała się faktem dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy napisali stosowny projekt. Obecnie zgromadzona została tutaj tylko drobna część sprzętu, który z racji szczupłości miejsca nie byłby w stanie pomieścić się, dlatego leży zmagazynowany w innym punkcie. Ma on służyć wszystkim potrzebującym mieszkańcom miasta - mniejszym i większym, młodszym i starszym, każdemu, kogo życie zmusi do skorzystania z niego - mówił podczas otwarcia prezydent Dariusz Bożek. - Niech dobrze służy, chociaż z drugiej strony chciałoby się powiedzieć, że lepiej, aby nikt nie musiał z niego korzystać.
Dyrektor MOPR Liliana Lewińska w imieniu swoim i pracowników ośrodka podziękowała prezydentowi za życzliwość, pomoc na każdym etapie realizacji projektu w tym wskazanie miejsca, w którym znalazła się siedziba wypożyczalni oraz przeprowadzenie niezbędnego remontu.
O zasadach i warunkach koniecznych do spełnienia by móc skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu mówiła Małgorzata Babiak, kierownik projektu „Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego”, realizowanego przez Miejski Ośrodek przy współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
- Osoba pragnąca skorzystać z naszej oferty winna spełnić kilka warunków. Po pierwsze musi być mieszkańcem Tarnobrzega, pod drugie zgromadzić i przedłożyć nam wymaganą dokumentację. Na naszej stronie internetowej w zakładce „Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego” znajdują się stosowne druki, które należy pobrać i je wypełnić. Konieczne są zaświadczenia wystawione przez lekarza rodzinnego, jedno - stwierdzające iż jest osobą niesamodzielną, i drugie - wskazujące z jakiego sprzętu powinna skorzystać. Pełny wykaz sprzętu również znajduje się na naszej stronie internetowej - http://www.mopr.pl/. I z tymi dokumentami można zgłosić się do wypożyczalni. W przypadku osób nie mogących samodzielnie dopełnić wszystkich formalności, mogą to uczynić w zastępstwie ich pełnomocnicy – wyjaśniała Małgorzata Babiak.
Sprzęt jest wypożyczany bezpłatnie, podobnie jak jego dowóz do miejsca zamieszkania, montaż oraz instruktaż korzystania z niego.
Wypożyczalnia prowadzi ponadto szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych dotyczące ich pielęgnacji i rehabilitacji z wykorzystaniem sprzętu oferowanego przez nią. Sprzęt można wypożyczyć na pół roku z możliwością przedłużenia na kolejne sześć miesięcy.
Wartość projektu opiewa na 1 mln 387 tys. złotych, z czego dofinansowanie ze środków UE wynosi 1 mln 179 tys. złotych. Koszt zakupione dotychczas sprzętu wyniósł 600 tys. złotych, pozostała kwota zostanie spożytkowana w przyszłym roku.
Wypożyczalnia mieści się w budynku przy ulicy Kościuszki 30, na tyłach dawnego internatu Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
Czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18, w soboty zaś od 9 do13. W razie pytań można dzwonić pod numer 15 856 76 41.