Nowy numer 50/2019 Archiwum

Bolesna historia

"Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli" - to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

- Wystawa przedstawia życie Polaków na terenach wschodnich województw w granicach II Rzeczypospolitej z perspektywy zwykłych ludzi, mieszkańców tamtych stron, którzy dzisiaj związani są ze Stalową Wolą - powiedziała kurator wystawy Elżbieta Skromak.

Wśród osób, których korzenie sięgają wschodnich Kresów, są Krystyna i Józef Podsiadło.

- Urodziłam się wprawdzie w Lwowie, ale mieszkałam tam tylko jako niemowlę, gdyż mama, w 1935 roku, dostała nakaz pracy w dzisiejszym powiecie niżańskim, konkretnie w Kopkach koło Rudnika. Cała rodzina, która potem doświadczyła bardzo wiele złego, została zaś w Lwowie. Moją babcię, najstarszą siostrę mamy i jej syna Rosjanie wywieźli do Kazachstanu. W Lwowie nie mam już nikogo. Po rodzinnym domu został jeden schodek… Teraz rzadko odwiedzam to miasto. Pozostały mi tylko albumy ze zdjęciami - zwierzyła się pani Krystyna.  

Wystawa  „Kresy moje, utracone” powstała przy współpracy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Stalowej Woli oraz wielu stalowolan, którzy są związani z Kresami.

Jej otwarciu towarzyszył koncert  „Stanisław Moniuszko - 200 lat” w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 24 sierpnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama