Nowy numer 50/2019 Archiwum

Śląsk bliski Sandomierzowi

Propaganda i szkolnictwo to fronty, na jakich dwaj sandomierscy klerycy walczyli o przynależność Górnego Śląska do Polski.

U progu niepodległości Polska nie miała jasno określonych granic. Traktat wersalski podpisany w 1919 r. włączał w granice Polski ziemie „zamieszkałe przez bezspornie polską ludność, z wolnym i bezpiecznym dostępem do morza”. Na jego mocy Gdańsk pozostawał Wolnym Miastem, a o przynależności Górnego Śląska miał zdecydować plebiscyt. W jego przygotowanie i akcję propagandową na rzecz przynależności tych ziem do Polski włączyli się sandomierscy duchowni.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama