Zespół Szkół Ponagimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli, zwany popularnie ekonomikiem, świętuje jutro 90 działalności.
Tu właśnie, w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), w sierpniu 1928 roku, powstało Towarzystwo Szkół Zawodowych, którego zadaniem było szerzenie oświaty na tym terenie. Już zaś w listopadzie tego samego roku zawiązała się Trzyklasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa T.S.Z. w Rozwadowie, od której wszystko się zaczęło.
Na początku nauka odbywała się budynku „Sokoła” i kina „Polonia”. Szkoła liczyła wówczas trzy klasy, a uczniowie pochodzili z Rozwadowa, Rudnika, okolic Niska i Tarnobrzega. Ich rodzicami byli przeważnie robotnicy, rzemieślnicy, małorolni i drobni kupcy.
Szkoła Handlowa działała osiem lat. Na jej bazie natomiast powstało 4. letnie Miejskie Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Kończyło się ono tzw. małą maturą. Tak było do wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku Gimnazjum Kupieckie reaktywowało działalność, by w 1948 roku zmienić nazwę na Miejskiego Gimnazjum i Liceum Handlowego. W kolejnych lata nazwa szkoły zmieniała się jeszcze kilka razy, aby ostatecznie pozostać, od 2009 roku do dziś, jako Zespół Szkół Nr 3.
Od 2007 roku dyrektorem szkoły jest Paweł Ciołkosz. - W związku z jubileuszem przygotowujemy historyczną wystawę oraz spotkanie absolwentów. Do tej pory przybycie potwierdziło 130 osób - powiedział dyrektor.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się Eucharystią w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Potem, już w szkole, będzie czas na urodzinową galę. Obchody zakończy bal w Chrzewicach.
Obecnie do ZSP nr 3 uczęszcza 570 uczniów, a o ich edukację i wychowanie troszczy się 66 nauczycieli i pedagogów.