"O czym szumią wierzby w Rudniku nad Sanem... O rosnącym placu zabaw" - to nazwa projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.
Na dziedzińcu Centrum Wikliniarstwa powstaje 16 artystycznych wiklinowych obiektów: biedronka, ślimak, mrówka, jeż, altana, rosnący labirynt, huśtawka-kołyska, domek, wigwam nadnaturalnej wielkości, krzesło, postój dla rowerów, tunel i cztery lampy oświetlające plac zabaw.
- Cały projekt zakłada stworzenie przyjaznej i "dizajnerskiej" przestrzeni w postaci żywego, rosnącego placu zabaw, który zostanie dostosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dla osób z dysfunkcjami słuchu powstają filmiki w języku migowym, z napisami i lektorem, zaś dla osób z dysfunkcjami wzroku - audiodeskrypcja na temat historii regionu, tradycji wikliniarskich i znajdujących się na placu dzieł. Filmiki i nagrania audio będzie można pobrać za pomocą kodów QR. Wierzba będzie nośnikiem historii, przy niej też będą umieszczone kody QR z historiami nagranymi w języku migowym i audiodeskrypcją - wyjaśnia Agata Piotrowska z Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.
Część placu zabaw powstanie z żywej wikliny, która będzie pielęgnowana i podcinana, natomiast "zabawki" i inne obiekty są wyplatane z wikliny na metalowych stelażach, dzięki którym utrzymają ciężar bawiących się na nich dzieci.
Plac zabaw usytuowany na dziedzińcu Centrum Wikliniarstwa ma być atrakcją nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także turystów odwiedzających polską "stolicę wikliny". Zakończenie projektu i otwarcie placu zabaw odbędzie się pod koniec czerwca.
Projekt o wartości 19,3 tys. zł realizowany jest w ramach programu Moja Mała Ojczyzna - II edycja, przy finansowym wsparciu Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J.K. Steczkowskiego.