GN 41/2019 Archiwum

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem

Prof. Jerzy Bralczyk spotkał się w Bibliotece Międzyuczelnianej w mieszkańcami Stalowej Woli.

Ten znany i lubiany językoznawca mówił o tym, "jak działają słowa". Zdaniem mówcy, działają one na trzech planach: znaczenie, skojarzenie i brzmienie. Wszystkie są ze sobą sprzęgnięte. Każde słowo działa, nawet proste "no", które pobudza rozmowę.

Ludzie często źle używają słów. Profesor Bralczyk podał kilka charakterystycznych przykładów: "w zasadzie można", "cofać do tyłu", "wrócić z powrotem". Zwrócił też uwagę, że słowa zmieniają swoje pierwotne znacznie. Dawniej oportunistą była osoba, która łatwo dostosowywała się do otoczenia. Dziś mówi się o takim człowieku, że stawia opór.

Profesor Bralczyk był też przewodniczącym III edycji konkursu "Polszczyzna bez tajemnic - ile wiesz o swoim języku". Wzięło w nim udział 56 miłośników ojczystego języka. Uczestnicy mieli odpowiedzieć na 21 pytań, wybierając jedną z czterech odpowiedzi. Pytania, których autorkami były Bernadeta Burdzy i Anna Garbacz, obejmowały zarówno ortografię, jak i gramatykę, znaczenie i pochodzenie wyrazów, wymowę, interpunkcję. Łączna pula nagród wyniosła 3 tys. zł. Wygrała Jolantach Pastuch, która popełniła tylko 2 błędy. Drugi był Krzysztof Dembowski, a trzeci - Gabriela Ostapowicz i Aleksander Koper.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL