Już po raz czwarty tarnobrzeżanie dołączyli do ogólnopolskiej akcji Nocy Sów, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie.
Tradycyjnie Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły zapewniło uczestnikom nie tylko wieczorne „łowy”, by zobaczyć sowy, a dokładnie puszczyki, ale przede wszystkim przygotowało sporą dawkę informacji o tych nocnych drapieżnikach. Przed wyjściem do parku uczestnicy spotkania obejrzeli filmu „Sowy polskie” oraz wysłuchali wykładu przyrodnika i fotografa Łukasza Milanowskiego
- Organizując wydarzenie Noc Sów, wykorzystujemy otaczający nas dzikowski park, a konkretnie starodrzew, w którym zamieszkują puszczyki - mówi Konrad Niedźwiedź, kierownik RCPON 2000. - Młode już opuściły lęgi i teraz komunikują się z dorosłymi osobnikami, co mieliśmy okazję usłyszeć, a same puszczyki zobaczyć podczas nocnego spaceru.
Noc Sów jest wydarzeniem przede wszystkim o charakterze edukacyjnym skierowanym do całych rodzin, począwszy od dziadków, a skończywszy na wnukach. Dzięki poprzedzającym nocne „łowy” wykładom, wygłaszanym przez ornitologów, przyrodników, uczestnicy poznają nie tylko różnorodne gatunki sów występujących w Polsce, ale również ich zwyczaje, biologię, metody badań, a także legendy i wierzenia ludowe z sowami w roli głównej. Jak wiele innych inicjatyw w tytule z „nocą”, także ta z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę uczestników.
Jest to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie w całej Polsce. Pierwsza Noc Sów w roku 2013 odbyła się zaledwie w trzech miejscowościach, a już ubiegłoroczna w 250, gromadząc ponad 12 tysięcy chętnych do tropienia tych nocnych drapieżników.