Nad budynkiem Ośrodka Radioterapii zatknięta została tradycyjna wiecha, symbolizująca zakończenie budowy.
Jest to kolejny krok w tworzeniu Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.
- Jeszcze osiem miesięcy temu w tym miejscu parkowały samochody, przed siedmioma miesiącami wbijano pierwsza łopatę, dzisiaj zaś świętujemy podniesienie wiechy, najpóźniej 31 października przewidziane jest oficjalne otwarcie Ośrodka Radioterapii dla pacjentów. W ten sposób buduje się nowoczesne szpitale. Kooperacja wszystkich podmiotów zaangażowanych w budowę, dotrzymywanie jakości, terminów i dbałość o pieniądze podatników to podstawa - mówił Jarosław Śmiałek, dyrektor Vamed Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, generalnego wykonawcy.
Ośrodek Radioterapii to, jak podkreślali przedstawiciele wykonawcy, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Budynek o powierzchni użytkowej nieco ponad 1267 metrów kwadratowych będzie mieścił część diagnostyczno-przychodnianą oraz terapeutyczną, w której znajdą się dwa bunkry naświetleń.
- Ośrodek zostanie wyposażony w dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, służące bezinwazyjnemu zwalczaniu nowotworów, tomograf komputerowy, system planowania leczenia oraz pozostały sprzęt i aparaturę medyczną - wyjaśniał Jarosław Krawiec, odpowiedzialny z ramienia firmy Vamed za realizację projektu.
Wyjaśnił również specyfikę konstrukcji budynku radioterapii, w jakiej powstawał.
Dr nauk medycznych Jan Gawełko, kierownik powstającego ośrodka, poinformował, iż tarnobrzeskiemu szpitalowi udało się skompletować wymaganą kadrę medyczna, zarówno lekarzy specjalistów, fizyków, techników, jak i personel pielęgniarski oraz administracyjny. Podkreślił także, iż Centrum Onkologiczne w Tarnobrzegu znacząco wpłynie na poprawę dostępności lecznictwa onkologicznego w województwie podkarpackim oraz regionie.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Podkarpacia na czele z marszałkiem Władysławem Orylem, wicemarszałkiem Stanisławem Kruczkiem, prezes Vamed Polska Thomas Schantl, a także szefowie firm podwykonawczych.
Projekt powstania Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Województwa Podkarpackiego i jest współfinansowany z budżetu państwa, wojewódzkiego oraz środków unijnych. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 50 mln zł.