Nowy numer 07/2020 Archiwum

Pośmiertnie odznaczeni za ratowanie Żydów

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie rodzinę Dajtrowskich z Rytwian za uratowanie podczas II wojny światowej dwóch rodzin żydowskich.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrała w imieniu swoich dziadków, mamy i ciotki Anna Garczyńska.

Odznaczenia zostały przyznane za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w uratowaniu podczas II wojny światowej dwóch rodzin żydowskich, w sumie ośmiu osób.

- Moi dziadkowie znali się z rodziną Hauerów, bo moja mama chodziła do nich i dorabiała sobie paląc u nich w szabat w piecu i pomagając. Mama miała wtedy 20 lat. Pewnego dnia Hauer podsłuchał, jak Niemcy mówili, że w nocy będzie w Staszowie łapanka Żydów. Postanowił, że wyprowadzi swoją rodzinę właśnie do moich dziadków: żonę Balcię i czwórkę ich dzieci: Edzię, która miała wtedy 6 lat, Jankę - 8 lat, Manię - 10 lat i Salkę - 14 lat - opowiadała Anna Garczyńska.
Wcześniej Hauer z Dajtrowskim przygotowali kryjówkę między stajnią, a domem. Pomiędzy ścianami powstała skrytka o szerokości ok 1,5 metra. Wejście było przez strych. Niedługo później Dajtrowscy zdecydowali się przyjąć także młode żydowskie małżeństwo. Rodziny Hauerów i Wolbromskich ukrywały się u Dajtrowskich przez 2 lata 6 miesięcy i 8 dni. Anna Garczyńska wspomina, że u niej w rodzinie wszyscy znali tę historię.

Z okazji obchodzonego w Polsce Narodowego Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia dla 37 osób zaangażowanych w pomoc Żydom.

O odznaczenie rodziny Dajtrowskich wystąpiła jedna z uratowanych rodzin. Anna i Andrzej Dajtrowscy oraz ich córki Leokadia Kawalec i Maria Węgierska są też odznaczeni przez Yad Vashem medalem: Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • awegierski
  14.04.2019 22:28
  awegierski
  Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach ?
  Proszę o wyjaśnienie . Najbliższa mi osoba moja Matka została odznaczona KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
  Dlaczego rodzina Węgierskich ze Staszowa nie została o tym poinformowana?
  Z informacji jakie dotarły do mnie wynika że to urzędnik Państwowy
  „ wnioskodawca”decyduje o tym kto jest najbliższy
  mojemu dziadkowi Andrzejowi Dajtrowskiemu, mojej babci Annie Dajtrowskiej ,mojej mamie Marii Węgierskiej i jedynie osoby wskazane przez urzędnika państwowego moją wiedzę o uroczystości wręczenia odznaczeń i typowania ich odbiorców.
  Brak podstawowych zasad międzyludzkich osób ,które odebrały odznaczenia moich najbliższych nasówa kolejne pytanie.- kim jest Pani Anna Garczyńska?
  doceń 7
 • awegierski
  24.04.2019 10:09
  awegierski
  "Kłamca przekazuje informacje niezgodne z jego przekonaniem o rzeczywistości z intencją, by zostały one wzięte za prawdziwe."Leokadia Kawalec z domu Dajtrowska 20 urodziny obchodziła 1942 roku.
  doceń 6
 • awegierski
  28.04.2019 15:04
  awegierski
  .....w Staszowie 147 dni "Getto zostało utworzenie 15 czerwca 1942 ", "likwidacja getta 7 listopad 1942." ,,połowa ludności Staszowa. Ludności, która tworzyła historię tego miasta od XVI wieku i miała istotny wkład w jego rozwój gospodarczy."" 8 listopada 1942 roku staszowscy Żydzi po raz ostatni patrzyli na swoje miasto.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama