Prezentacja książki "Prałaci i kanonicy Kapituły Katedralnej w Sandomierzu" oraz modlitwa za zmarłych kapłanów.
Następnie w bazylice katedralnej została odprawiona pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Msza św. za zmarłych kanoników i prałatów Kapituły Katedralnej. Na początku liturgii bp Nitkiewicz zaznaczył, że bazylika katedralna w Sandomierzu była przez wieki oczkiem w głowie miejscowej kapituły. Podziękował księżom prałatom i kanonikom za to, że przez składane ofiary w dalszym ciągu troszczą się o piękno i funkcjonalność tej "świątyni matki". - Bądźcie również strażnikami tradycji diecezji sandomierskiej, jej wielkiego dziedzictwa, ale przede wszystkim tymi, którzy modlą się nieustannie za nasz Kościół - powiedział biskup.
W homilii ks. Andrzej Rusak, opierając się na odczytanym słowie Bożym, ukazał jego aktualność w odkrywaniu królestwa Bożego, które trwa już tu, na ziemi, pomimo konfrontacji dobra i zła. - Dążąc do pełni tego królestwa, o które prosimy dla zmarłych i dla siebie, winniśmy opierać się na działaniu łaski Bożej i przyjmowaniu dobrych wzorów, aby - wykorzystując piękno i wartość tradycji, w tym kapituły - współtworzyć w jedności przez modlitwę i troskę o własną duchowość oraz o współbraci żywy Kościół, który jest znakiem królestwa niebieskiego na ziemi - mówił kaznodzieja.
Następnie odbyła się instalacja nowego kanonika Kapituły Katedralnej. W obecności biskupa ordynariusza ks. Andrzej Rusak złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności. Następnie dziekan kapituły obsadził kanonika na przeznaczonym dla niego miejscu w chórze kapitulnym.
Istnienie sandomierskiej kapituły datuje się co najmniej na rok 1191. Od 1818 r. jest ona Kapitułą Katedralną. Jej działania wyznacza odpowiedni statut. W skład kapituły wchodzi 4 prałatów, 8 kanoników gremialnych oraz kanonicy honorowi. Kanonicy mają prawo do noszenia stroju chórowego oraz dystynktorium z Białym Orłem w koronie oraz wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny.