Zorganizowało ją w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne mieszkańcy śpiewali lub nucili z udziałem krakowskich artystów teatru Loch Camelot. Muzeum zadbało też o śpiewniki.
- Lekcja Śpiewania to koncerty organizowane cyklicznie w Krakowie, przeważnie na Rynku Głównym, polegające na wspólnym wykonaniu przez artystów i publiczność piosenek, głównie patriotycznych - wyjaśnia Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Koncert poprowadzili Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, oraz Ewa Kornecka.
- Śpiewakami bywają politycy, bezdomni, kapucyni, dziennikarze, a nawet egzotyczni turyści z Mauritiusa. Do tej pory rozdano około 450 tys. bezpłatnych śpiewników, których treść wyśpiewało prawie pół miliona ludzi - opowiada W. Domański, pomysłodawca projektu, który od ponad 15 lat realizuje hasło: "Patriotyzm nie musi być cierpieniem!".
Zaraza po wielkim śpiewaniu jego uczestnicy udali się do Muzeum Regionalnego na wernisaż wystawy pt. "Wielka Wojna nad Dolnym Sanem". - Wystawa koncentruje się wokół najistotniejszych wątków Wielkiej Wojny w regionie nadsańskim oraz losach jego mieszkańców w tym dramatycznym czasie. Podczas I wojny światowej zginęło ok. 10 mln żołnierzy różnych narodowości. Dla prawie 4 tys. z nich miejscem wiecznego spoczynku stały się cmentarze wojenne założone w widłach Wisły i Sanu bezpośrednio wskutek krwawych walk toczonych od Rozwadowa po Tarnobrzeg przez żołnierzy państw centralnych i Rosji - powiedziała Aneta Garanty, kurator wystawy.