W Nowinach, w gminie Radomyśl nad Sanem, znajduje się najnowocześniejsza i jedna z największych w Europie plantacja żurawiny.
- Mając tak dużą plantację, postanowiliśmy jako stowarzyszenie wykorzystać ten fakt i rozsławić zarówno naszą miejscowość, jak i ten bogaty, zwłaszcza w witaminę C, owoc. Pomysł wypalił i w tym roku spotykamy się drugi raz - mówi Anna Burdzy, sekretarz Stowarzyszenia „Noviny”, które obecnie liczy 17 osób, w tym też panów.
Co można zrobić z żurawiny? - Wiele rzeczy: dżemy, soki, nalewki, dodajemy ją do ciast, tortów, chleba, mięs i wędlin - wylicza pani Ania.
Grzegorz Tys jest menedżerem plantacji, która zatrudnia około 40 osób.
- Nasza plantacja jest najnowocześniejszą w Europie i trzecią pod względem wielkości, około 23 ha powierzchni (docelowo - 50), po plantacjach na Białorusi i Łotwie. Jej nowoczesność polega na zastosowaniu najlepszych technik uprawy, jej nawadniania i zmechanizowaniu. Najstarsze kwatery, posadzone w 2013 roku, dają plony w wysokości od 20 do 30 ton z hektara. Żurawinę sprzedajemy tylko na polskim rynku - wyjaśnia pan Grzegorz.
Podczas święta na stołach królowała oczywiście żurawina, ale były także inne przysmaki przyrządzone przez Stowarzyszenie „Noviny” oraz koła gospodyń wiejskich z Chwałowic, Witkowic, Żabna, Dąbrówki Pniowskiej i Woli Rzeczyckiej. Organizatorzy II Żurawiny, czyli Stowarzyszenie „Noviny”, gmina Radomyśl nad Sanem i Gminne Centrum Kultury, przygotowali dla uczestników święta wiele atrakcji, w tym pokazy umiejętności małych strażaków ze Skwierzyna, wystawę motocykli z okresu PRL, wesołe miasteczko dla dzieci no i oczywiście degustację potraw z żurawiny.