Nowy numer 41/2019 Archiwum

Paraliż w szpitalach

Trzy podkarpackie szpitale wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów.

Sytuacja dotyczy największego na Podkarpaciu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu oraz Szpitala Powiatowego w Mielcu. Powodem nieprzyjmowania pacjentów do oddziałów szpitalnych jest brak odpowiedniej liczby personelu, ponieważ głównie pielęgniarki masowo składają zwolnienia lekarskie. Jest to efekt sporu zbiorowego, w jaki weszły z dyrekcjami szpitali w związku z żądaniami podwyżek pensji.

W Tarnobrzegu i Rzeszowie przyjmowane są przez Szpitalne Oddziały Ratunkowe tylko osoby z bezpośrednim zagrożeniem życia.

Do sytuacji w podkarpackich lecznicach odniósł się w specjalnym komunikacie Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia. Napisał w nim: „Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu od dnia 2 lipca 2018 roku wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów do oddziałów szpitalnych.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe obu placówek przyjmują tylko pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Przyczyną tej sytuacji jest niestawienie się do pracy personelu medycznego, głównie pielęgniarskiego, który przedłożył zwolnienia lekarskie. Podobna sytuacja już wystąpiła w województwach lubelskim i podlaskim, a w naszym województwie w chwili obecnej problem ten dotyczy szpitali w Mielcu, Tarnobrzegu i Rzeszowie.

Służby szpitali, Marszałka Województwa oraz Wojewody Podkarpackiego wspólnie podejmują działania, aby zażegnać kryzys i przywrócić placówki do normalnego funkcjonowania.

Jako Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego nadzorującego ochronę zdrowia z niepokojem patrzę na te wydarzenia, a wszystkie osoby wymagające opieki medycznej zapewniam, że robimy wszystko, aby żadne życie bądź zdrowie nie zostało zagrożone.”

Na jutro przewidziane są rozmowy dyrekcji szpitala w Tarnobrzegu z pielęgniarkami. W Mielcu dyrekcja szpitala zgłosiła sprawę zwolnień do sprawdzenia przez ZUS oraz wniosła sprawę strajku do prokuratury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL