Na wyjazdowym posiedzeniu nad Jeziorem Tarnobrzeskim spotkał się zarząd województwa podkarpackiego.
Obrady, w których uczestniczyli także parlamentarzyści i przedstawiciele różnych instytucji, w całości poświęcone były Tarnobrzegowi
- Zarząd obraduje nie tylko w swojej siedzibie w Rzeszowie, ale spotyka się także w miejscach szczególnych, których rozwój jest ważny. Tarnobrzeg jest właśnie takim miejscem, obdarzonym dużym potencjałem, ale jednocześnie posiadającym swoje problemy. Jest miastem zagrożonym utratą funkcji związanych z rozwojem gospodarczym - mówił podczas briefingu prasowego marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.
W trakcie posiedzenia zarządu p.o. prezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka przedstawił plany i zamierzenia magistratu. Jednak, jak zauważył marszałek, aby udało się je zrealizować, niezbędne jest poszukiwanie źródeł ich sfinansowania. - Myślę, że podejście projektowe, mające długą perspektywę finansową i realizacyjną jest właściwe. Dzisiaj zaprezentowaliśmy plany zagospodarowania przestrzennego wokół Jeziora Tarnobrzeskiego, miejsca z dużym potencjałem związanym z turystyką oraz okolicznych obszarów, gdzie posiadamy grunty pod inwestycje, położonych w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej. Ponadto chcielibyśmy, aby szybka realizacja drogi obwodowej Tarnobrzega przyczyniła się do jego rozwoju gospodarczego.
Kamil Kalinka poinformował, iż podczas posiedzenia urząd miasta przedstawił swoje plany i podejmowane kroki dotyczące przedsięwzięć zmierzających do rozwoju Tarnobrzega.
- Jak wiadomo, posiadamy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, mamy także przyjęty plan miejscowy nad Jeziorem Tarnobrzeskim, mamy także gotowe plany rozwoju dla tego miejsca - informował K. Kalinka. Jak mówił, obszar wokół zbiornika został podzielony na 10 stref, dla zagospodarowania których istnieją precyzyjne plany.
- Tak naprawdę poszukujemy źródeł finansowania. Rozmawialiśmy także o terenach położonych w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dla której również są opracowane plany i strategia rozwoju. Podczas rozmów poruszyliśmy ponadto sprawę obszarów w obrębie i wokół Parku Technologicznego na osiedlu Zakrzów. Pragnę zauważyć, iż goście chwalili nas za pomysły na to, jak poprawić sytuację gospodarczą i rozwój miasta.
By jednak zamierzenia powiodły się, konieczna jest współpraca i dobra wola obu stron. Pełniący obowiązki prezydent poinformował, iż w ostatnim czasie zostały złożone wnioski o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego inwestycji związanych z drogami nad Jeziorem Tarnobrzeskim, niebawem zaś do urzędu marszałkowskiego wpłyną kolejne, dotyczące rewitalizacji terenów wokół akwenu. - Liczymy, że będą one dobrze ocenione i w przyszłości obraz Jeziora Tarnobrzeskiego będzie się zmieniał - dodał K. Kalinka.
Ponadto miasto zamierza ubiegać się o dotacje z innych źródeł, w tym rządowych, jak choćby związanych ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Plany dotyczące zagospodarowania terenów nad jeziorem opiewają na kwotę ok. 50 mln zł, w tym 13 mln będzie kosztować remont lub budowa głównych dróg wokół niego.