Polszczyzna bez tajemnic

To druga edycja konkursu, któremu patronuje przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.

W ubiegłym roku do zmagań przystąpiło blisko sto osób, głównie licealistów i studentów. W tym roku zgłosiło się 60. Konkurs miał formę testu. Na każde z 21 pytań do wyboru były cztery odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. Konkursowe pytania przygotowały Anna Garbacz i Bernadeta Burdzy, a konsultował je prof. Andrzej Markowski.

Najlepiej z pytaniami poradził sobie Piotr Godula. II miejsce zajął Aleksander Koper, zaś III - Dorota Skrzeszewska.

Konkurs   Konkurs
Omawiał też konkursowe odpowiedzi
Andrzej Capiga /Foto Gość
Konkursowi towarzyszył wykład prof. Andrzeja Markowskiego pt. „Współczesna polska grzeczność językowa”. - Jest on niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kultury języka, autorem podręczników, redaktorem naukowym Słownika poprawnej polszczyzny. Układał też wiele tekstów ogólnopolskiego Dyktanda. O zagadnieniach współczesnej polszczyzny mówi ciekawie, przystępnie i z dużym poczuciem humoru - powiedziała Anna Garbacz.

Stalowa Wola to miasto ze szczególnie dobrym klimatem dla dbałości o język polski. Tu bowiem od początku konfrontowały się, ścierały i ujednolicały różne odmiany polszczyzny, przywiezione przez pionierów z ich rodzinnych stron, ze wszystkich regionów kraju. Od kilku lat wielką rzeszę uczestników przyciąga miejskie dyktando „Gżegżółki”, a jeszcze dłuższą tradycję ma międzyszkolny konkurs ortograficzny „O Pióro Prezydenta”.

Konkurs sprawnie zorganizowali powiat i biblioteka. Nagrody zaś ufundował powiat stalowowolski i miasto Stalowa Wola.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..