Wspólnie wspominamy miniony rok, jaki był, co przyniósł, czym zaskoczył i zadziwił. Najważniejsze wydarzenia kończącego się roku.
Listopad
Pogrzeb bohaterskiego „Mnicha”
W Staszowie 6 listopada odbył się uroczysty pogrzeb Żołnierza Niezłomnego, Ludwika Machalskiego "Mnicha", założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej. Przed uroczystościami pogrzebowymi odbyła się konferencja poświęcona sylwetce i działalności bohaterskiego żołnierza, twórcy staszowskiego podziemia niepodległościowego. Przypomniano w niej o wielu czynach organizacji antykomunistycznej założonej przez „Mnicha”, która zasłynęła szczególnie udaną akcją na posterunek MO w Klimontowie, do którego doszło 30 czerwca 1950 roku. Dwa miesiące później grupa "Mnicha" została rozbita, a jej dowódca uwięziony i skazany na śmierć. Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała, że ”Mnich”, jak wielu z jego pokolenia, trafił do dołu śmierci w nocy. Niesłusznie oskarżono go o działalność antypaństwową, za co otrzymał wyrok śmierci. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w staszowskim kościele pw. Ducha Świętego i miały charakter państwowy. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapłanami z dekanatu staszowskiego i duszpasterzami z diecezji kieleckiej.
Jesteście w samym sercu Kościoła
12 listopada w Sandomierzu zostały zainaugurowane diecezjalne obchody I Światowego Dnia Ubogich, które potrwają przez cały tydzień. Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu rozpoczęto cały szereg spotkań i wydarzeń, które w ciągu najbliższego tygodnia będą poświęcone osobom ubogim i działaniom związanym z pomocom najbardziej potrzebującym. Mszy świętej, którą koncelebrowało wielu kapłanów związanych z działaniami na rzecz ubogich i prowadzeniem instytucji wspomagających te osoby, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie uczestniczyły osoby ubogie z terenu diecezji oraz będące pod opieką instytucji i placówek wspomagających bezdomnych i potrzebujących. Po wspólnej modlitwie w Katolickim Domu Kultury odbył się koncert Pawła Chustaka wraz z zespołem, na który zaproszeni byli wszyscy przybyli na diecezjalną inaugurację obchodów I Światowego Dnia Ubogich. Następnie ubodzy zostali zaproszeni na wspólny niedzielny obiad do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, który spożyli wspólnie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, księżmi, klerykami i osobami, które na co dzień wspomagają i opiekują się ubogimi i potrzebującymi.
Sandomierskie zabytki pomnikiem historii
Dnia 23 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie dokumentów nadających status pomnika historii dla jedenastu obiektów mających szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski. Pośród nich za pomnik historii uznano „Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy”. Obszar tego pomnika obejmuje zabytki sandomierskiej starówki, w tym bazylikę katedralną, sandomierskie kościoły pw. Nawrócenia świętego Pawła, pw. św. Jakuba, pw. św. Michała, pw. Ducha Świętego oraz Dom Długosza. W swoim przemówieniu pan Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie miejsc wyróżnionych tak zaszczytnym tytułem dla dziedzictwa historycznego, kulturowego i polskiej myśli technicznej. Dokument dotyczący włączenia sandomierskich zabytków do listy pomników historii odebrał bp Krzysztof Nitkiewicz, który wystosował wniosek o włączenie do elitarnej lity polskich zabytków Wzgórza katedralnego. Pan Prezydent wyraził radość, że Sandomierz wreszcie doczekał się tak szczególnego wyróżnienia.