Nowy numer 3/2021 Archiwum

Matki Niepokornych

Taki tytuł nosi wystawa otwarta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Przedstawione są na niej portrety i biogramy 20 matek, których dzieci w latach 80. XX wieku podjęły walkę z totalitarnym systemem komunistycznym.

- W tym pięknym polskim słowie matka zawiera się wszystko, co może uzasadnić wielką rolę cichych bohaterów; cichych z miłości, cichych z poświęcenia i wiary we własne dzieci. Dlatego ta wystawa była tak bardzo potrzebna - powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Wystawa   Wystawa
Zaprezentowano na niej biogramy 20 matek
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wśród dwudziestu pokazanych na wystawie matek była Janina Wojciechowska, mama Maćka. Pani Janina domyślała się, iż jej syn działa w konspiracji, ale to przed to nią ukrywa.

- Przychodzili koledzy. Cały czas szumiały jakieś gazetki i coś tam upadało. A mi się ubzdurało, że coś niemoralnego oglądają - zwierza się dziennikarzowi Janina Wojciechowska.

Wystawa   Wystawa
Dla młodych była to żywa lekcja historii
Andrzej Capiga /Foto Gość
Helena Styrna-Mamoń, mama Marcina, wspomina z kolei, jak jej syn zorganizował w szkole śpiewanie kolęd za co zawiesili go w prawach ucznia.

- Marcin od początku zdradzał konspiracyjne smykałki. Innym razem w proteście przeciwko kłamstwom wyrzucił telewizor do Wisły - wspomina pani Helena.

Wystawa   Wystawa
Były też artystyczne występy
Andrzej Capiga /Foto Gość
Podczas otwarcia wystawy obecne też były matki niepokornych ze Stalowej Woli: Antonina Świercz i Regina Stój.

Wystawę zorganizowała zaś Fundacja Rodzice Szkole z Warszawy w ramach projektu Rodzice Niepokornych, a jej kuratorem w Stalowej Woli był Lucjusz Nadbereżny.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama