Nowy numer 46/2018 Archiwum

Okupacja zaczęła się 14 września

Pierwsze bomby na Zakłady Południowe w Stalowej Woli spadły już 5 września.

Większych szkód jednak nie było. Niemcy wiedzieli, iż nowoczesne zakłady mogą się III Rzeszy przydać.

- Więcej bomb spadło 8 września. Jedna z nich uderzyła w narożnik walcowni raniąc jego kierownika Michała Sitarskiego i zabijając trzech pracowników. Na osiedle mieszkaniowe także spadły bomby, ale tylko w pobliżu stacji kolejowej. Zginęły cztery osoby: trzech mieszkańców Turbi jeden z Kępia Zaleszańskiego. Barak stacyjny ocalał - mówi Dionizy Garbacz, regionalista.

Niemcy atakowali również węzeł kolejowy w pobliskim Rozwadowie (obecnie dzielnicy Stalowej Woli). Panował tam trudny do opanowania chaos: transporty wojska i tłumy uciekinierów.

Niemiecka nazwa na bramie huty   Wojna
Niemiecka nazwa na bramie huty
Dionizy Garbacz
- Zniszczenia były stosunkowo nieduże. Zginęło jednak sporo ludzi, w tym żołnierzy.  Pochowano ich na parafialnym cmentarzu. 11 września na rozwadowski dworzec przyjechał pociąg pancerny, którym dowodził kpt. Zdzisław Rokosowski. Zabrał 70 rannych żołnierzy i przewiózł ich Lublina - dodał Dionizy Garbacz.

Rannych przekazał ks. Michał Potaczało, który w rozwadowskim sądzie urządził polowy szpital (leczył w nim także żołnierzy niemieckich) oraz polową kuchnię, która wydawała posiłki dla wojennych uciekinierów.

Niemcy weszli do Stalowej Woli od strony Rozwadowa 14 września.

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy