Tegorocznym laureatem lokalnej nagrody za wybitną rolę w filmie historycznym został Leszek Teleszyński. Wyróżniono go za rolę w filmie "Potop".
Od kilku lat Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin" organizuje spotkania, które mają przypominać o dawnej świetności siedziby rodu Ossolińskich. Niemalże w cieniu ruin renesansowego zamku po raz szósty zorganizowano Pikniki Rycerski.
- Poszerzamy perspektywę naszego spotkania o elementy literackie. Tym razem finał Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Ossolinie, odbywa się pod hasłem „Dąbrowska znana i nieznana”. Zaś kolejnym wybitnym aktorem uhonorowanym za wybitne role w filmach historycznych jest pan Leszek Teleszyński, którego pamiętam w roli księcia Bogusława Radziwiłła w filmie "Potop" - tłumaczył Rafał Staszewski, jeden z organizatorów.
Piknik tradycyjnie rozpoczął się Mszą świętą w ossolińskiej kaplicy z udziałem rycerstwa i orkiestry górniczej Grupy Azoty „Siarkopol”. Podczas tegorocznego pikniku organizatorzy wręczyli nagrody im. Jerzego Ossolińskiego, którymi honorowano osoby i instytucje wnoszące wkład w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Ossolina. Wśród wyróżnionych znalazła się także nasza sandomierska redakcja "Gościa Niedzielnego".
Rycerskie pokazy ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas inscenizacji historycznych można było obejrzeć pokazy walk, uzbrojenia, strojów i tańców dworskich z XVII wieku, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów, a także prezentacje kultury wojowników japońskich okresu „Edo”, w której odtwarzaniu specjalizuje się tarnobrzeska grupa rekonstrukcyjna „KATANA”.
Następnie wręczono „Kryształowe Berło” aktorowi Leszkowi Teleszyńskiemu.
Nagroda dla aktora za wybitną rolę historyczną ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Z planu „Potopu” pamiętam przygotowania do słynnego pojedynku z Kmicicem. Zdjęcia miały być nagrywane obok wsi Wiszenka koło Kijowa na rozlewiskach Dniepru. Gdy tam zajechaliśmy, one nie bardzo wysychały i trzeba było czekać. Byliśmy tam prawie miesiąc, potem za szybko wyschły i zdjęcia do słynnej sceny nagraliśmy na lotnisku pod Łodzią - wspominał Leszek Teleszyński.
Aktor musiał odpalić armatnią salwę ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Bardzo cenię sobie to wyróżnienie, tym bardziej, że jest to nagroda od publiczności. Grałem wiele ról i jedni bardziej kojarzą mnie z filmem „Trędowata” a inni z „Potopem”. To miłe, że mimo upływ lat ciągle te role są popularne i lubiane przez widzów - podkreślał aktor.
Następnie swoje umiejętności zaprezentowali finaliści Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania, którzy prezentowali wybrane fragmenty z dzieł Marii Dąbrowskiej.
Podsumowanie biegów ks. Tomasz Lis /Foto Gość W trakcie Pikniku odbył się także II Międzynarodowy Bieg Rycerski o Puchar Kanclerza Jerzego Ossolińskiego.