Pamiętali o pionierach

– Pionierzy to byli ważni ludzie. Oni budowali Stalową Wolę 70 lat temu. Jesteśmy dumni, iż możemy uczestniczyć w dzisiejszej akcji – powiedzieli uczniowie trójki.

1 listopada ubiegłego roku na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli po raz pierwszy pojawiły się chorągiewki – symbol pamięci o założycielach miasta. Wtedy na ich grobach umieścili je uczniowie najstarszej stalowowolskiej szkoły – jedynki.

– Nasz projekt poświęcony pierwszym mieszkańcom miasta zaczął się w ubiegłym roku, ale chcemy go kontynuować w różnych formach. Jedną z nich jest właśnie upamiętnianie zmarłych pionierów na stalowowolskim cmentarzu. Wizyta na cmentarzu w przededniu Wszystkich Świętych jest też dobrym sposobem na poznawanie historii miasta – powiedziała dyrektor  Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera.

W tym roku akcję, którą zainicjowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli a autorką projektu była Anna Garbacz, podjęła kolejna szkoła – PSP nr 3. 80 uczniów wraz z nauczycielami otrzymało chorągiewki i plan cmentarza. Ich zdaniem było rozmieszczenie chorągiewek na grobach pierwszych stalowowolan. Nie było ono łatwe, ale zakończyło się pełnym sukcesem. Nicola i Marcos byli w grupie uczniów umieszczających chorągiewki na grobach pionierów. – Pionierzy to byli ważni ludzie. Oni budowali Stalową Wolę 70 lat temu. Jesteśmy dumni, iż możemy uczestniczyć w dzisiejszej akcji – powiedzieli uczniowie trójki.

Pionierzy   Pionierzy
W tym roku uczniowie i nauczyciele trójki zadbali o groby pionierów
Andrzej Capiga /Foto Gość
Na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli jest 190 grobów pionierów. – Pojedyncze  są także na nekropoliach w Rozwadowie i w Nisku. Tam również muzeum zaplanowało umieścić chorągiewki. W większości są to zadbane groby – dodał Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..