Pierwsze osoby pragnące złożyć wniosek pojawiły się na długo przed otwarciem biur.
Rano Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu przeżywał prawdziwe oblężenie. Takiego w tym miejscu jeszcze nie widziano. To zainteresowani programem „Rodzina 500 plus” prawie szturmowali stanowiska przyjmujące wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego. Popołudniu było już spokojnie, a wnioskodawcy nie musieli w tłocznej i nerwowej atmosferze oczekiwać na przyjęcie.
– Czas na złożenie wniosków jest bardzo długi – wyjaśnia Barbara Kłeczek, kierownik Działu Świadczeń Społecznych MOPR. – Można to zrobić do 1 lipca br. Naturalnie, także po tej dacie będą przyjmowane wnioski, m.in. od osób, które urodzą dzieci po 1 lipca. Pragnę jednak zaznaczyć, że świadczenia przyznane na podstawie podań złożonych po tym terminie nie będą posiadały wyrównania za okres od 1 kwietnia do 1 lipca, zostaną przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Pracownicy MOPR podkreślają, że nie obowiązuje zasada: kto pierwszy złoży wniosek, ten szybciej otrzyma rządowe 500 zł. Podania będą dokładnie sprawdzane, co jak się okazuje będzie żmudnym zadaniem dla pracowników ośrodka, bo pojawiają się w nich błędy. – Duża liczba wniosków spływa do nas drogą elektroniczną, najczęściej za pośrednictwem banków, w których wnioskodawcy posiadają konta – mówi Barbara Kłeczek. – I to w nich jest sporo nieścisłości, a najczęściej dotyczą liczby członków rodziny. Niestety, osoby takie będą musiały poprawić błędy.
– Nie mamy dokładnych informacji, ile rodzin może ubiegać się o świadczenie wychowawcze. Z danych, otrzymanych z wydziału obywatelskiego Urzędu Miasta, wynika, że może to być nawet trzy i pół tysiąca wnioskodawców. Jest to jednak liczba zameldowanych rodzin w Tarnobrzegu. W przypadku tego świadczenia ważne jest jednak miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, dlatego o wypłatę „500 plus” mogą starać się rodziny zamieszkujące w Tarnobrzegu, ale zameldowane w sąsiednich gminach – mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor MOPR w Tarnobrzegu.
W Tarnobrzegu wnioski w wersji papierowej można składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Kopernika 3, w sali konferencyjnej nr 108, mieszczącej się na I piętrze. – Zapraszamy osoby zainteresowane od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30, z tym że we wtorki godziny przyjęć zostały wydłużone go godz. 17 – dodaje Barbara Kłeczek.
Do obsługi wnioskodawców przygotowano sześć stanowisk Marta Woynarowska /Foto Gość Do obsługi interesantów przygotowano sześć stanowisk. W przypadku, gdyby ktoś miał wątpliwości lub problemy z prawidłowym wypełnieniem wniosku, pomocą służą przeszkoleni stażyści. Osoby, które zdecydowały się na drogę elektroniczną, mogą złożyć wniosek za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (platformy usług elektronicznych dostępnej na stronie www.zus.pl), platformy empatia czy różnych banków, będących partnerami programu.
Więcej informacji o programie „Rodzina 500 plus” można uzyskać także telefonicznie, dzwoniąc do MOPR w Tarnobrzegu pod numery: 15/ 823 07 38 lub 15/ 822 60 97 i wybierając numer wew. 203, 220 lub 221.