Wiara w zmartwychwstanie zmieniła bieg historii i ukształtowała oblicze ludzkości. Ten proces trwa nadal i przynosi ciągle nowe owoce, przypominał bp K. Nitkiewicz podczas Mszy św. rezurekcyjnej odprawionej w parafii Sobótka.
W tym roku biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystej procesji rezurekcyjnej i Mszy św. o Zmartwychwstaniu Pańskim w parafii Sobótka.
W wielkanocnej uroczystości wzięli udział parafianie, miejscowy proboszcz ks. Mieczysław Janiec oraz kapłani.
Uroczystość rozpoczęła procesja rezurekcyjna, która jest wyrazem radości, jaką przeżywa Kościół z faktu zmartwychwstania Chrystusa.
- Trudno sobie wyobrazić niedzielę zmartwychwstania bez rezurekcji. Uczestnictwo w tej procesji wrosło w naszą kulturę i rodzinne obyczaje. W naszej rodzinie na poranną Mszę idziemy wszyscy, by potem wspólnie zjeść wielkanocne śniadanie - podkreślał pan Andrzej, jeden z parafian z Sobótki.
Procesja rezurekcyjna
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w parafii Sobótka
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Po procesji wspólnie modlono się w uroczystej Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego.
Podczas homilii bp K. Nitkiewicz wskazał, że zmartwychwstały Chrystus uwolnił apostołów od ciemności, jakie zapanowały w ich sercach. Podobnie dzieje się w przypadku współczesnych chrześcijan pogrążonych w wewnętrznych i zewnętrznych mrokach. Kaznodzieja podkreślił, że wiara w zmartwychwstanie zmieniła bieg historii i ukształtowała oblicze ludzkości. Ten proces trwa nadal i przynosi ciągle nowe owoce. W tym kontekście bp K. Nitkiewicz nawiązał do aktualnej sytuacji w Polsce, wyrażając nadzieję, że na fundamencie chrześcijańskiej tradycji Narodu uda się wygasić polityczne emocje i znaleźć porozumienie.
- Lepiej teraz zewrzeć szeregi, niż potem wspólnie opłakiwać klęski. W dobie globalizacji nie ma zwycięzców i pokonanych, zresztą to właśnie globalizacja zmusza nas do dialogu. Należy szukać porozumienia począwszy od spraw najdrobniejszych po najważniejsze, od poziomu gminy, przez województwo, do izby parlamentarnej - mówił bp K. Nitkiewicz.
- Kościół w którym działa Chrystus, ma szczególne powołanie do budowania jedności. Owocem spotkań Zmartwychwstałego Pana z apostołami i przyjaciółmi było przecież odrodzenie się wspólnoty, która na skutek wydarzeń Wielkiego Piątku uległa rozbiciu. Autentyczność przeżywania wiary w zmartwychwstanie wyraża się między innymi w budowaniu jedności. Chrześcijaninie mogą różnić się poglądami, ale w imię Chrystusa zmartwychwstałego muszą unikać agresji. Mają budować, a nie burzyć. Powinni zawsze przebaczyć krzywdy. Nie mogą pozostawać bierni wobec konfliktów, ale przez modlitwę i mediację mają dążyć do ich zażegnania. „Pokój wam” - mówi zmartwychwstały Chrystus do apostołów, i obdarza nim swoich uczniów. Tym pokojem obdarowuje także nas i chce, abyśmy nieśli go innym. Każdy z nas powinien stać się budowniczym pokoju i zgody we własnym środowisku, zgodnie z możliwościami jakie posiada. "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi" - mówi Pan Jezus (Mt 5, 9) - podkreślał bp K. Nitkiewicz.
Na zakończenie Eucharystii biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym wielkanocne życzenia i podziękował za wspólną modlitwę. Po czym udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa na wielkanocne świętowanie.