Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zabrakło trzech lat

Wojna przerwała szybki rozwój miasta.

Tylko trzech lat zabrakło, by Stalowa Wola została zbudowana według projektów przedwojennych polskich architektów - Bronisława Rudzińskiego i Stefanii Skibniewskiej.

Docelowo miało w niej zamieszkać około 30 tys. robotników, urzędników i kierowniczej kadry zaangażowanych w budowę Zakładów Południowych - jednej ze sztandarowych inwestycji COP.

O przedwojennej i powojennej zabudowie Stalowej Woli, w tym i socrealizmie i wielkiej płycie mówił na spotkaniu z mieszkańcami miasta Marek Stańkowski, historyk  sztuki, absolwentem Katolickiego Architektura Stalowej Woli   Architektura Stalowej Woli
Autor opowiadał o przed i powojennej zabudowie miasta
Andrzej Capiga /Foto Gość
Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie.

Autor wydał już dziewięć albumów o walorach przyrodniczych i kulturowych regionu, maszynach budowlanych produkowanych przez Hutę „Stalowa Wola”, oraz samej architekturze miasta.

Niektóre są tylko jego dziełem a kilka powstało jako owoc współpracy między innymi z tak znanym regionalistą, jak ks. Wilhelmem Gajem-Piotrowskim oraz fotografikami  - Markiem Myśliwcem i Andrzejem Wiktorem.

- Moje zainteresowanie historią Stalowej Woli zaczęło się od opracowania genealogii rodziny. Arcitekura Stalowej Woli   Arcitekura Stalowej Woli
Ostatnie dwa albumy
Andrzej Capiga /Foto Gość
W moich poszukiwaniach dotarłem do XVIII wieku. Dzięki nim zacząłem też poznawać historię regionu. Rozpocząłem zbierać materiały. W pewnym momencie zauważyłem, iż Stalowa Wola ma już bogatą bibliografię poświęconą jej historii dzięki pracom Dionizego Garbacza, ale żadną jeśli chodzi o architekturę  -  tak o początkach swojego zainteresowania architekturą i urbanistką miasta mówi Marek Stańkowski.

Ostanie dwie jego książki to „Stalowa Wola. Architektura perły COP-u” i „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne”.

Pierwszy album pokazuje architekturę młodego przemysłowego miasta, zwłaszcza tę z drugiej połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku. Drugi, „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne”, to album wydany pod patronatem Polskiej Akademii Nauk w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Wydawnictwo zawiera kilkaset ilustracji. Marek A. Stańkowski dzięki swoim wieloletnim badaniom odnalazł i udokumentował również postacie architektów Stalowej Woli - inż. Jana Bitnego-Szlachty i inż. Bronisława Rudzińskiego, których dokonania i sylwetki przedstawił w albumie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama