Nowy numer 43/2020 Archiwum

Narysuj swój głos

Do aktywnego muzeum zaprasza Stalowa Wola.

Wystawa „Nauki dawne i niedawne" to ekspozycja, która w niestandardowy, interaktywny sposób przybliża zagadnienia z obszaru nauk ścisłych.

- Z pewnością zaciekawi nie tylko pasjonatów historii nauki, ale też uczniów i dorosłych. O jej edukacyjnym charakterze świadczy nie tylko możliwość zdobycia wiedzy z zakresu wybranych gałęzi nauki, na przykład matematyki, fizyki i astronomii, ale także przedstawienie ich kontekstu historycznego. Na ekspozycji prezentowane są modele, które widz obsługuje samodzielnie, korzystając z przygotowanych objaśnień. Dzięki wykonywaniu prostych doświadczeń może praktycznie zapoznać się ze zjawiskami z wybranych dziedzin wiedzy, takich jak: ruch falowy, historia instrumentów obliczeniowych czy pomiar czasu - mówi Dominika Zborowska, pracownik Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Wystawę, która otwarta jest od zaledwie kilku dni, odwiedzają przede wszystkim dzieci oraz młodzież gimnazjalna i licealna. - Młodzież starsza korzysta z wszystkich urządzeń, dzieci zaś zwracają szczególną uwagę na urządzenia, które wydają jakiś efekt. Jednym z nich są „Kształty głosu”, za którego pomocą możemy narysować swój głos: dzieci krzyczą w tubę, a fala dźwiękowa powoduje drgania przenoszone na membranę, a następnie na papier - wyjaśnia pani Dominika.

Interaktywne muzeum   Interaktywne muzeum
Pani Dominika przy jednym z urządzeń
Andrzej Capiga /Foto Gość

- Mnie najbardziej podoba się magiczna kula. Jest ona zapalana dźwiękową falą. Można wziąć jakąś żarówkę, dotknąć nią tej kuli i żarówka się zaświeci - przekonuje Kacper, który w muzeum jest na półkoloniach.

Wystawę, którą przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można aktywnie oglądać w byłej Bibliotece Miejskiej przy ul. Staszica 14 do maja br.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 28 lutego br.).

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama