Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i regionie.
Małżonkowie jubuilaci
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Diamentowy jubileusz małżeństwa
Anna i Stanisław Turbakowie ze Ślęzaków obchodzili siedemdziesiątą rocznicę małżeństwa.
Mszę św. jubileuszową odprawiono w domu jubilatów. Małżonkowie otrzymali życzenia od najbliższych i specjalne błogosławieństwo od biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
Anna i Stanisław Turbakowie zawarli sakramentalne małżeństwo dokładnie 70 lat temu. Dnia 11 listopada 1945 r. na drogę życia małżeńskiego pobłogosławił im ówczesny proboszcz ks. Wojciech Chorzępa. – Moi rodzice powiedzieli, abym się ożenił w tej rodzinie, bo to dobrzy ludzie, więc zacząłem chodzić w kawalerkę. Nie trwało to długo i odbyło się wesele – wspomina pan Stanisław. Jak opowiadają jubilaci mimo ciężkich czasów wesele było huczne. – Na weselu była prawie cała wieś. W takim dużym przetaku było roznoszone ciasto drożdżowe, na stołach był ser, chleb i inne domowe wyroby. Muzyka hucznie grała a przez okna zaglądały ciekawskie dzieci – wspomina pani Anna. – Dziś po ślubie wszyscy jadą do restauracji i nawet nie wiadomo, że na wiosce jest wesele a wtedy wszyscy wiedzieli i przychodzili wieczorem na tańce – dodaje pan Stanisław.
Oboje małżonkowie, jako receptę na wspólne szczęście wymieniają: wzajemną zgodę, umiejętność wybaczenia i zawierzenie się Bogu. – I my czasem żeśmy się poprzemawiali, nie zawsze było zgodnie. Ale nie trwało to długo. Trzeba umieć sobie wybaczyć i zgodnie żyć – podkreśla pan Stanisław. Pani Annna podkreśla, że bardzo wiele zawdzięcza swoim rodzicom, którzy uczyli ja wychowywać dzieci z różańcem w ręku.
Z okazji jubileuszu, za zgodą ordynariusza, w domu państwa Anny i Stanisława została odprawiona, przez miejscowych duszpasterzy, w ich intencji Msza św., w której jubilaci dziękowali za wspólnie przeżyte lata, zaś zgromadzona rodzina modliła się dla nich o opiekę Bożą na dalsze lata życia. Specjalne życzenia małżonkom przesłał bp Krzysztof Nitkiewicz udzielając jubilatom okolicznościowego błogosławieństwa.
Państwo Anna i Stanisław wychowali dwoje dzieci: Krystynę i Józefa, mają pięcioro wnuków i siedmioro prawnuków.
Przygotowania do ŚDM-u
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Welcome to Sandomierz
Powstał film ukazujący nasze miasto, cenne zabytki, ciekawe miejsca oraz zapraszający młodych z całego świata do odwiedzenia Sandomierza w ramach Światowych Dni Młodzieży.
Film powstał dzięki uprzejmości Katolickiej Telewizji Serbinów.
Realizatorzy dziękują za pomoc: wolontariuszom ŚDM, dyrekcji i uczniom Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, parafiom sandomierskim oraz Wyższemu Seminarium Duchowemu w realizacji klipu.
Jednocześnie zachęcamy wolontariuszy sekcji medialnej, młodych ze szkół i grup duszpasterskich do tworzenia krótkich klipów filmowych o waszych miejscowościach, parafiach i trwających tam przygotowaniach do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. – Oczekujemy zaangażowania młodych w różnych sekcjach, które zostały powołane w ramach przygotowań do ŚDM. Jesteście nam potrzebni z waszymi pomysłami, entuzjazmem i radością. Razem możemy zrobić naprawdę wiele – podkreślają organizatorzy przygotowań w diecezji.
Welcome to Sandomierz
Telewizja Serbinow
Rozpoczęcie obchodów Jubileuszu Chrztu Polski
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
To był początek nowej cywilizacji
Msza św. wraz z Nieszporami pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowały w Diecezji Sandomierskiej Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy chrztu Polski. Na wspólną modlitwę do bazyliki sandomierskiej przybyli przedstawiciele wszystkich parafii, grup i stowarzyszeń katolickich oraz zgromadzeń zakonnych posługujących w diecezji. Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o początkach chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Podkreślił rolę, jaką w chrystianizacji Polski odegrał klasztor benedyktyński na św. Krzyżu. - Pośród mroków pogaństwa zajaśniało światło. To był początek nowej cywilizacji przewyższającej wszystkie inne, bo opartej na miłości Boga i człowieka – podkreślał bp K. Nitkiewicz. Biskup podkreślał, że obchodzona uroczyście 1050 rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją do sporządzenia „raportu o stanie naszej wiary” w wymiarze indywidualnym, parafialnym, diecezjalnym i narodowym. Po homilii biskup K. Nitkiewicz poświęcił zapalone świece przywiezione przez przedstawicieli wiernych z poszczególnych parafii, które są głównym znakiem jubileuszu. Głównym wydarzeniem diecezjalnym obchodzonego jubileuszu będzie pielgrzymka i spotkanie w Zawichoście u brzegów Wisły, gdzie według badań i wskazań historyków wybudowana była pierwsza świątynia chrześcijańska na terenie naszej diecezji związana z działalnością misji świętych Cyryla i Metodego.