Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bohaterowie wskazywali na krzyż

Mszą św. w kościele pw. Jana Chrzciciela rozpoczęto w Janowie Lubelskim obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Eucharystii, której przewodniczył proboszcz ks. Jacek Staszak, wzięli udział przedstawiciele lokalnego samorządu, parlamentarzyści oraz młodzież szkolna.

- Gromadzimy się w naszym sanktuarium, by modlić się w intencji ojczyzny. Chcemy też powierzać losy naszej janowskiej społeczności w ręce Pani Janowskiej. Jej dobro musi być budowane na miłości, prawdzie, na wielkim zaufaniu Bogu i opiece Matki Najświętszej - powiedział, witając uczestników Mszy św. za ojczyznę, ks. Jacek Staszak.

Ks. Edward Kozakiewicz z parafii pw. św. Michała Archanioła w Kurowie zaapelował o pamięć o Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Staszak   Marsz Niepodległości
Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Staszak
Andrzej Capiga /Foto Gość
rodakach, którzy przelali krew za jej wolność. - Jakże dziś nie wspomnieć tych setek tysięcy niewinnych ofiar zesłanych na Sybir, tych, którzy ginęli na polu walki i zawiśli na szubienicach. Oni wskazywali na Chrystusowy krzyż jako źródło ich siły. Na zawsze pozostaną w pamięci nazwiska bohaterów, ks. Piotra Ściegiennego czy ks. Stanisława Brzóski, powieszonego przez Moskali - powiedział kaznodzieja.

Eucharystię zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”. Następnie długi korowód, na którego czele szła „Olek Orkiestra” z Janowskiego Ośrodka Kultury w Janowie Lubelskim, przemaszerował pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam przedstawiciele Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty   Marsz Niepodległości
Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty
Andrzej Capiga /Foto Gość
różnych partii i organizacji społecznych złożyli kwiaty. Odegrano też hymn narodowy, a wicestarosta janowski Bartosz Piech powiedział kilka zdań o ważności tego święta dla wszystkich Polaków. - To dzień radości z odzyskania umiłowanej ojczyzny. Zawdzięczamy to niezliczonej liczbie bezimiennych bohaterów, którzy przelewali krew za Polskę. Nie ugięli się w walce. Teraz, pamiętając o bolesnej historii, chcemy czuć się odpowiedzialni za nasz kraj i naród - podkreślił wicestarosta.

Rocznicowe obchody zakończyła Droga Krzyżowa ulicami miasta.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma