Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dobry rok Miejskiej Biblioteki Publicznej

25 września mija dokładnie rok od momentu, kiedy Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczęła działalność w nowym budynku.

Czytelnicy w większości  pozytywnie postrzegają zmianę siedziby Biblioteki Głównej; zwiększyła się także ich liczba.  Ankieta, jaką przeprowadzono w połowie tego roku, wśród osób korzystających z biblioteki, pokazuje, że najliczniejszą grupę czytelników stanowią uczniowie i emeryci. Ponad 69 proc. z nich wypożycza książki raz w miesiącu, a niemal co trzeci czytelnik pojawia się w bibliotece przynajmniej raz w tygodniu. Największym zainteresowaniem wśród kobiet cieszy się literatura piękna: 37,5 proc. a wśród mężczyzn popularnonaukowa: 38,4 proc.

– Czytelnicy pozytywnie wyrażali się o nowej siedzibie biblioteki, jej zbiorach i kadrze. Podobają się duże, przestronne, nowoczesne wnętrza, stanowiska do samowypożyczeń, łatwiejszy dostęp do książek, więcej tytułów do wyboru. Doceniono, uznając je za ciekawe, różne formy promocji literatury, wystawy i konkursy – zauważa Ewa Biały, dyrektor MBP.

W Bibliotece Głównej czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego i ogólnodostępnego Wi-Fi, a w czytelni są także stanowiska komputerowe – zazwyczaj oblegane - przy których za darmo można przeglądać Internet. W trzech salach komputerowych z interaktywnymi tablicami prowadzone są szkolenia oraz lekcje biblioteczne. W eleganckim patio, ze świetną akustyką, zorganizowano niedawno koncert muzyki klasycznej, zaś duże hole świetnie zdały egzamin w czasie tegorocznej akcji wakacyjnej. – Obecna siedziba stwarza nowe możliwości: drugie piętro budynku to prawdziwe nowoczesne centrum konferencyjne z salami szkoleniowymi i elegancką salą bankietową. Do dyspozycji użytkowników zainstalowano w nich sprzęt nagłaśniający, projektory, rzutnik i inne. Dzięki multimediom konferencje czy spotkania kulturalne wzbogacać można prezentacjami oraz filmami – dodaje dyrektor.

Od maja przystąpiono do digitalizacji zbiorów - utworzono nowoczesną pracownię cyfryzacji, dzięki której materiały biblioteczne uzyskują formę elektroniczną. W przyszłości na tej bazie budować będzie się stalowowolską bibliotekę cyfrową.

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama