W 15 rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Sandomierzu, w bazylice katedralnej została odprawiona Msza św. dziękczynna za jego pontyfikat i oraz za dar kanonizacji.
Wspólnej modlitwie, która zgromadziła parlamentarzystów, samorządowe władze lokalne, kapłanów, seminarzystów, siostry zakonne, wiernych z diecezji oraz sandomierzan przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp seniorem Edwardem Frankowskim.
Rozpoczynając wspólną modlitwę biskup mówił o duchowym wymiarze pontyfikatu papieża Polaka. – Naśladując Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Św. Jan Paweł II nieustannie składał w ofierze Bogu swoje życie i służył drugiemu człowiekowi. Taki wymiar miały również papieskie pielgrzymki. Przeżywając 15 rocznicę jego pobytu w Sandomierzu, pragniemy uczyć się od tego wielkiego świętego naszych czasów postawy służby i ofiarności – powiedział bp Nitkiewicz.
Podczas homilii ks. Jan Biedroń, rektor seminarium, wspomniał o wymowie homilii św. Jana Pawła II wypowiedzianej na sandomierskiej ziemi.
- Dzisiaj w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów, chcemy we wspólnocie kościoła sandomierskiego dziękować za dar św. Jana Pawła II i za jego obecność w Sandomierzu. Piętnaście lat temu, Jan Paweł II przybył do nas z drogowskazami ośmiu błogosławieństw. Jego pielgrzymka była wielkim przesłaniem na nowe czasy. Wbrew oczekiwaniom wielu środowisk kształtujących opinię publiczną, papież, nie przybył głosić prostej pochwały polskiego sukcesu, rozszerzając poczucie tryumfalizmu. Nie przyniósł pustych sloganów ani łatwych pochwał. Patrzył z mądrością w przyszłość swojego narodu i dostrzegał zagrożenia, które doskonale znał z obserwacji zachodnich społeczeństw. Chciał nas uchronić od tragicznych błędów i bolesnych rozczarowań – mówił kaznodzieja. - Pytamy dziś z perspektywy czasu, perspektywy ostatnich lat: co stało się z tym ziarnem Ewangelii na przestrzeni ostatnich pokoleń? czy ziarno błogosławieństw rzucone kolejny raz 15 lat temu, trafiło na glebę urodzajną? – rozważał ks. J. Biedroń.
Liturgię uświetnił swoim śpiewem chór katedralny.
Po wspólnej Eucharystii, uczestnicy spotkania przeszli na sandomierskie Błonia, gdzie przed piętnastu laty stał papieski ołtarz. Przed figurą św. Jana Pawła II odmówiono modlitwę i zaśpiewano maryjny Apel. Wspólne spotkanie zakończyła modlitwa do św. papieża oraz odśpiewanie „Barki”.