Nowy numer 03/2020 Archiwum

Rewelacyjny wynalazek polskiego maturzysty

19-letni Mariusz Bielaszka, uczeń ostatniej klasy Technikum Elektronicznego w Połańcu, wymyślił urządzenie, które może uratować życie wielu starszych ludzi. O jego wynalazek już biją się zagraniczne firmy - informuje "Metro".

Zegarek przypomni też o przyjmowaniu leków, a gdy wyślesz na niego SMS-a o określonej treści, sam oddzwoni i uruchomi system głośnomówiący (byś mógł zwrócić się do seniora) albo wbudowane diody zaczną emitować intensywne sygnały świetlne (funkcja ma się przydać w nocnych poszukiwaniach, gdy posiadacz zegarka zaginie).

Wynalazek zdobył już złoty medal i nagrodę specjalną na brukselskich Targach Wynalazczości "Brussels Innova", wyróżnienie w polskim konkursie dla młodych naukowców E(x)plory 2014 i II miejsce na ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych.

Na początku maja zegarek pojedzie na targi innowacji do Paryża, a parę dni później na konkurs INFOMatrix do Bukaresztu.

Po maturze Mariusz chce rozpocząć studia na kierunku automatyka i robotyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

« 1 2 »
 • Artur
  11.04.2014 10:43
  Ciekawe czy młodzieniec opatentował wynalazek. W przeciwnym razie nie jest już jego własnością :( a firmy nie muszą się bić tylko bez praw autorskich mogą przystąpić do produkcji.
  doceń 7
 • qlnick
  11.04.2014 10:49
  Szkoda że dodano zdjęcie jakiegoś robota zamiast zegarka. Co do artykułu to właśnie przykład dla wszystkich którzy w poważaniu mają średnie szkoły techniczne... i pchają młodych konstruktorów do liceów myśląc, że ich pociecha pójdzie na studia. Heh długo by wyjaśniać, jednak szkoda że nie ma tak jak w starym szkolnictwie 5-letniego technikum bez tych licealnych przedmiotów. Z mojego doświadczenia a jestem studentem to na studiach wielu rzeczy już się nie nauczysz jeśli nie miałeś ich wcześniej (np. w technikum) albo musisz sporo nadrabiać. Oczywiście nie mam nic przeciwko liceum ale dają one jedynie szansę na naukę informatyki jeśli chodzi o wstęp do jakiejś konkretnej profesji.
  doceń 8
 • joozek
  11.04.2014 11:21
  1. Takie zegarki istnieją już od pewnego czasu.
  2. Przypomina to elektroniczną obrożę.
  3. Starsza osoba może ściągnąć zegarek.
  4. Jak słusznie zauważył ktoś z forumowiczów, krytycznym elementem jest bateria. Prawdopodobnie trzeba ją ładować co 1 lub 2 noce, a wtedy trzeba ściągnąć zegarek z ręki.
 • _jasiek
  11.04.2014 12:37
  Ja tu nie widzę "wynalazku", to jest klasyczne "rozwiązanie techniczne", skądinąd bardzo celowe. Rozwiązania się patentuje, "odkryć" to chyba nie. Do patentu potrzebne jest wykazanie, że przy tym rozwiązaniu zastosowano jakiś nowy pomysł nieznany przy obecnym stanie techniki. Ważne jest napisanie "zastrzeżenia patentowego" tak aby nie dało się go obejść. Klasyczny przykład Isaac Merritt Singer nie patentował całego urządzenia, lecz jedynie igłę z uszkiem na przeciwnym, ostrym końcu.
  doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama