Mistrz ze Stratfordu ubrany we współczesny kostium historyczny przez dwoje ukraińskich artystów tym łatwiej trafia do ludzi XXI wieku.
W Tarnobrzeskim Domu Kultury została otwarta wystawa „Spotkania z Szekspirem” prezentująca dokonania Kateriny Kornijczuk oraz Aleksija Wakarczuka, pracujących m.in. dla Teatru Narodowego Ukrainy w Kijowie. Na ekspozycji znalazły się projekty kostiumów, autorstwa Kateriny Kornijczuk, uzupełnione zdjęciami aktorów występujących w sztukach „Romeo i Julia”, „Miarka za miarkę” oraz „Cały Szekspir za jeden wieczór”. Artystce, jak sama podkreśla, równie bliska jak grafika, w której się specjalizuje, jest kostiumologia. – Są to dziedziny pokrewne – mówiła Katerina Kornijczuk – zwłaszcza dla mnie, gdyż zajmuję się grafiką, ilustracją książkową. To też jest swoisty teatr. Trzeba zagłębić się w temat, a później uruchomić całą swoją wyobraźnię. Występujące w książce postaci trzeba ubrać w kostium, umieścić w określonej przestrzeni. Dlatego, kiedy pierwszy raz miałam zaprojektować kostiumy dla teatru, poczułam się, jakbym spędziła w nim niemal całe życie. Podobnie jest ze scenografią, która również ma w sobie wiele z grafiki, choćby nazwę „scena” i „grafika”.
Końcowe efekty, czyli kostiumy aktorów, są, jak zaznaczała Katerina Kornijczuk, efektem współpracy reżysera i kostiumologa, wypracowywania kompromisu pomiędzy ich koncepcjami. Ukraińska artystka łączy w swoich projektach historyczne stroje z epoki elżbietańskiej z nieco późniejszymi, a nawet całkiem współczesnymi. Podobnie czyni Aleksij Wakarczuk, który stara się przede wszystkim odnaleźć obraz kodu czasu, czemu służą liczne lustra o zniekształconych powierzchniach.
– Mamy zaszczyt gościć wybitnych twórców z ogromnym dorobkiem artystycznym – stwierdziła Bożena Wójtowicz-Ślęzak, która przygotowała aranżację ekspozycji. – Mają na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych oraz realizacji teatralnych. Dzisiaj prezentujemy zaledwie cząstkę tego dorobku w formie szkiców, pierwszych koncepcji, ale także ich realizacji, ukazanych na licznych fotogramach.
Katerina Kornijczuk oraz Aleksij Wakarczuk nie są tarnobrzeskim miłośnikom sztuki obcy, trzykrotnie w latach 2009–2011 uczestniczyli w Międzynarodowych Plenerach Malarskich organizowanych przez Tarnobrzeski Dom Kultury.
Wystawa, której kuratorem jest Sylwester Łysiak, teatrolog, towarzyszy obchodom Dni Teatru.