Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi 80-lecie swojego powstania. Oryginalny drewniany kościół zwany jest przez mieszkańców miasta „fabrycznym”, „hutniczym” bądź „kościółkiem”, a wzniesiono go na dawnym osiedlu pracowniczym ostrowieckiej huty.
Historia powstania parafii łączy się z rozwojem zakładów hutniczych w Ostrowcu. Rozwijające się zakłady zatrudniały coraz więcej pracowników, którzy chcieli mieć zapewnioną także opiekę duchową. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji zakładu, a szczególnie Mieczysławowi Iwaszkiewiczowi oraz za aprobatą władz duchownych rozpoczęto budowę drewnianego kościoła, który został wybudowany w ciągu jednego roku. Pierwszym proboszczem został ks. Władysław Zdąbłasz.
- Osiemdziesiąt lat to nie jest długo w historii Ostrowca Świętokrzyskiego liczącego ponad 400 lat, ale nie jest też mało. Życie parafialne biegnie wyznaczonym rytmem. W codziennej krzątaninie rzadko zastanawiamy się nad rodowodem świątyni i parafii, jej ogromnym znaczeniem w ludzkim życiu. Niewielu z nas uświadamia sobie wagę historii i tradycji. Kościół to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale również świadectwo historii lokalnej społeczności. Tylko w oparciu o kontynuację własnego środowiska możemy rozwijać patriotyzm i poczucie jedności chrześcijańskiej parafii – podkreślał ks. Józef Grochala, proboszcz wspólnoty.
Z okazji jubileuszu przygotowano także pamiątkowy album przybliżający historię i teraźniejszość ostrowieckiej parafii wraz z dużym wyborem zdjęć autorstwa Andrzeja Łady, pokazujących świątynię oraz ludzi stanowiących wspólnotę parafialną.