- Kościół i państwo łączy troska o rodzinę, o edukację, o chorych, ubogich i bezrobotnych, troska o dziedzictwo historyczne i kulturę, troska o dobre imię naszej ojczyzny – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w intencji ojczyzny.
Następnie, nawiązując do życiorysu patrona dnia św. Marcina, zachęcał do naśladowania go we wzmożonej trosce o potrzebujących. - Na widok biedaka drżącego z zimna on, nieustraszony i dumny rzymski oficer, zsiadł z konia, odciął połowę swojego płaszcza i okrył nim nieznajomego. Zszedł do poziomu biedaka za przykładem Bożego Syna, który zstąpił z Nieba. Nie można prawdziwie kochać, patrząc na kogoś z góry. Dialog na zasadach równości jest podstawą wszelkich relacji. Jak trudno przychodzi nam nieraz zejść z naszego piedestału. Jak trudno przełamać stereotypy. Tymczasem posługiwanie drugiemu, jeżeli wypływa z miłości, nigdy nie poniża – dodał hierarcha.
Po Mszy świętej wszyscy przeszli do pomnika przy cmentarzu katedralnym, aby oddać cześć poległym żołnierzom walczącym za ojczyznę, między innymi podczas powstań, ostatnich wojen, oraz tym, którzy umierali w miejscach zagłady w Katyniu i Dachau. Przy pomniku odbyły się okolicznościowe przemówienia przedstawicieli miejscowych władz, po czym odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową. Delegacje kombatantów, służb mundurowych, stowarzyszeń i różnych organizacji złożyły wieńce. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z sandomierskiej jednostki wojskowej, przedstawiciele Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, Rycerze Kolumba oraz Sandomierska Orkiestra Dęta.