Ponad 10 tys. pielgrzymów odwiedziło świętokrzyskie sanktuarium w ciągu siedmiodniowego odpustu ku czci relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Biskup zaapelował także o to, aby zachować wrażliwość na problemy dotykające ludzi w innych częściach świata. – Historia Narodu Polskiego zna hasło, którego nie możemy nigdy zapomnieć: „W imię Boga za naszą i waszą wolność”. Ci, którzy umieścili je na swoich sztandarach i poświęcili tej szlachetnej sprawie własne życie nie byli od nas ani bogatsi, ani silniejsi. Chrześcijaństwo ma wymiar uniwersalny, powszechny. Dlatego chrześcijanin nie może ograniczać swojego zaangażowania jedynie do sfery własnych potrzeb, do swojej rodziny czy nawet narodu. Jako uczniowie Chrystusa powinniśmy czynić pokój i miłosierdzie, troszczyć się o sprawiedliwość wszędzie tam gdzie tych wartości brakuje. Każdy ma wypełniać ten obowiązek we właściwy dla siebie sposób, posługując się środkami jakie posiada. Zawsze jednak ofiarnie, z poświęceniem, bo miłość bez krzyża jest pusta. Przy okazji konfliktu syryjskiego, przekonaliśmy się jak wiele można osiągnąć, jeżeli zabiegi dyplomatów połączą się z modlitwą ludzi dobrej woli – apelował bp K. Nitkiewicz.
Na zakończenie Eucharystii biskup udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.
Po wspólnej modlitwie odbył się uroczysty Apel Poległych upamiętniający tych, którzy zginęli w walkach o odzyskanie i obronę wolności i suwerenności Polski. W kruchcie bazyliki świętokrzyskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Na Błoniach u stóp sanktuarium odbyła się inscenizacja bitwy powstańczej w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych pt.: „Gloria victis – godni pamięci 1863-1864”.